Arama

Abbott Lawrence Lowell

Güncelleme: 15 Ekim 2015 Gösterim: 1.629 Cevap: 1
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
16 Aralık 2009       Mesaj #1
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Abbott Lawrence Lowell

Sponsorlu Bağlantılar

Abbott Lawrence Lowell
Doğumu: 13 Aralık 1856

Ölümü: 6 Ocak 1943
ABD'li eğitimci, tarihçi ve avukattır.

1909-1933 arasında rektörlüğünü yaptığı Harvard Üniversitesi'nin önemli ölçüde gelişmesini sağlamıştır.
Bostonlu ünlü bir ailenin oğlu, astronom Percival Lowell'la şair Amy Lowell'ın kardeşiydi. Harvard Üniversitesi'nde 1877'de lisans, 1880'de hukuk öğrenimini tamamladı. Boston'da 17 yıl avukatlık yaptıktan sonra Harvard'ta öğretim üyesi oldu. 1909'da Charles William Eliot'ın yerine üniversitenin rektörlüğüne getirildi. Göreve başlamasını izleyen birkaç yıl içinde Eliot'ın uyguladığı serbest seçmeli ders sisteminde değişikliklere gitti; her ders için yapılan sınavların yanı sıra genel bir sınav uygulaması başlattı ve lisans eğitimini desteklemek üzere özel bir ders programı düzenledi. Lowell'ın rektörlüğü sırasında okulun öğrenci sayısı iki katın üzerinde, öğretim üyesi sayısıysa yaklaşık üç kat arttı.

Aynı dönemde üniversitenin gelirleri 22 milyon ABD Doları'ndan 130 milyon ABD Doları'na yükseldi; halk sağlığı, mimarlık, işletme ve eğitim fakülteleri açıldı.Sayıları 3,200'i bulan lisans öğrencileri 1930'da her türlü gereksinimlerinin karşılandığı yedi ayrı yurt binasına yerleştirilmeye başladı.

Lowell'ın Amerikan eğitim sistemi üzerindeki etkisini yansıtan başlıca yapıtlar:
  • Conflicts of Principle (1932; İlkesel Anlaşmazlıklar)
  • At War with Academic Tradition in America (1934; Amerikan Akademik Geleneğine Karşı Mücadele)

Kaynak: Vikipedi

Son düzenleyen Safi; 15 Ekim 2015 02:11
Biyografi Konusu: Abbott Lawrence Lowell nereli hayatı kimdir.
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
15 Ekim 2015       Mesaj #2
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Abbott Lawrence Lowell

Sponsorlu Bağlantılar
Ad:  Abbott_Lawrence_Lowell.jpg
Gösterim: 151
Boyut:  30.7 KB