Arama

Yavru kedi neden titrer?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 26 Eylül 2016 Gösterim: 24.563 Cevap: 8
Chelsea_Eny - avatarı
Chelsea_Eny
Ziyaretçi
10 Mayıs 2012       Mesaj #1
Chelsea_Eny - avatarı
Ziyaretçi
Kedilerin titremesi, yavru kedilerin titreme nedeni nedir?

Ben yolda çok küçük bir yavru kedi buldum. Annesi terk etmiş. Çünkü bir çocuk kediye dokununca çocuğun kokusu kediye sinmiş. Annesi de kabul etmeyip gitmiş. Bir kaç arkadaş beraber bulduk bu kediyi. Ben eve aldım ancak benim kedilerim onu kabul etmediler. Vuruyorlar. Bu yüzden binanın bodrum katında besliyoruz. Kedi çok titriyor. Ne yaptıysak titremesi geçmedi. Daha önce böyle bir şey hiç başıma gelmedi. Eğer bir bilginiz varsa lütfen acil cevap istiyorum. Ve bu kedi için dikkat etmemiz gereken başka neler var?
EN İYİ CEVABI nötrino verdi
Alıntı
Chelsea_Eny adlı kullanıcıdan alıntı

Ben yolda çok küçük bir yavru kedi buldum. Annesi terk etmiş. Çünkü bir çocuk kediye dokununca çocuğun kokusu kediye sinmiş. Annesi de kabul etmeyip gitmiş.

Bunu nereden biliyorsunuz? Koku sinsin ya da sinmesin,hiçbir anne kedi içgüdüsel olarak yavrusunu asla bırakmaz.

Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı

Bir kaç arkadaş beraber bulduk bu kediyi. Ben eve aldım ancak benim kedilerim onu kabul etmediler. Vuruyorlar. Bu yüzden binanın bodrum katında besliyoruz. Kedi çok titriyor. Ne yaptıysak titremesi geçmedi. Daha önce böyle bir şey hiç başıma gelmedi. Eğer bir bilginiz varsa lütfen acil cevap istiyorum. Ve bu kedi için dikkat etmemiz gereken başka neler var?

Kediciğin titremesinin çeşitli nedenleri olabilir.(üşümek,açlık,korku,hastalık...vsvs gibi)Kediciği bodrumda beslemek yerine evinizin ayrı bir bölümünde,diğer kediciklerden uzak temiz bir yer ayırmanız daha mantıklı ve kedicik açısından da daha sağlıklı olur.Çünkü bu yavru kediciğin bakıma ihtiyacı var.Bodrumda kalması kediciği yukarıda belirttiğim nedenler de dahil olmak üzere bir çok yönden olumsuz etkileyecektir.Yavru kediciğin sağlıklı büyüyebilmesi için bir veteriner hekime götürerek gerekli kontrollerini yaptırıp,kediciğe özel bir bakım uygulamalısınız.
Son düzenleyen nötrino; 17 Mart 2014 15:29 Sebep: İç başlık düzeni!!
bekirr - avatarı
bekirr
VIP VIP Üye
10 Mayıs 2012       Mesaj #2
bekirr - avatarı
VIP VIP Üye
öncelikle seni duyarlılığın için tebrik ederim...
basit bir yorum yaparsak kedi ayrı kalması, aç kalması, üşümesi vb. durumlardan dolayı titreyebilir bunun yanı sıra dış görüntüyle alakalı olmayan içsel sebeblerden dolayıysa bence veterinere götürmende fayda var...eğer fiziki şartlarını (beslenme , barınma gibi) yerine getirdiğin halde titremesi devam ediyorsa bence veterinere götür derim....

Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Mayıs 2012       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
acıktığı yada üşüdüğü için olabilir
nötrino
Yasaklı
11 Mayıs 2012       Mesaj #4
Yasaklı
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı
Chelsea_Eny adlı kullanıcıdan alıntı

Ben yolda çok küçük bir yavru kedi buldum. Annesi terk etmiş. Çünkü bir çocuk kediye dokununca çocuğun kokusu kediye sinmiş. Annesi de kabul etmeyip gitmiş.

Bunu nereden biliyorsunuz? Koku sinsin ya da sinmesin,hiçbir anne kedi içgüdüsel olarak yavrusunu asla bırakmaz.

Alıntı

Bir kaç arkadaş beraber bulduk bu kediyi. Ben eve aldım ancak benim kedilerim onu kabul etmediler. Vuruyorlar. Bu yüzden binanın bodrum katında besliyoruz. Kedi çok titriyor. Ne yaptıysak titremesi geçmedi. Daha önce böyle bir şey hiç başıma gelmedi. Eğer bir bilginiz varsa lütfen acil cevap istiyorum. Ve bu kedi için dikkat etmemiz gereken başka neler var?

Kediciğin titremesinin çeşitli nedenleri olabilir.(üşümek,açlık,korku,hastalık...vsvs gibi)Kediciği bodrumda beslemek yerine evinizin ayrı bir bölümünde,diğer kediciklerden uzak temiz bir yer ayırmanız daha mantıklı ve kedicik açısından da daha sağlıklı olur.Çünkü bu yavru kediciğin bakıma ihtiyacı var.Bodrumda kalması kediciği yukarıda belirttiğim nedenler de dahil olmak üzere bir çok yönden olumsuz etkileyecektir.Yavru kediciğin sağlıklı büyüyebilmesi için bir veteriner hekime götürerek gerekli kontrollerini yaptırıp,kediciğe özel bir bakım uygulamalısınız.
EvaNesCenCe - avatarı
EvaNesCenCe
Ziyaretçi
11 Mayıs 2012       Mesaj #5
EvaNesCenCe - avatarı
Ziyaretçi
Bence bunu bir veterinere götür.Ölebilir.Ya şuan kimse kesn bir şey diyemez illa ki bir sorun var git götür doktoruna.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Ekim 2012       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben bi avru kedi buldum daha 2 haftalık heralde 1 gözünü açmıyor 2 gündür kediyi süt ile ebsliyorum(şırınga ile)ama bugün 12 ye kadar hiç bişe yemiyor sadce uyuyor..birazda titriyor..neden?
nötrino
Yasaklı
22 Ekim 2012       Mesaj #7
Yasaklı
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ben bir yavru kedi buldum daha 2 haftalık heralde 1 gözünü açmıyor 2 gündür kediyi süt ile besliyorum (şırınga ile) ama bugün 12 ye kadar hiç bişe yemiyor sadce uyuyor..birazda titriyor..neden?

Mikrop (enfeksiyon) kapmış olabilir.Mutlaka İŞİNİ İYİ YAPAN bir veteriner hekime götürerek tedavi ettirin ve size tavsiye edeceği beslenme programını uygulayın.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Eylül 2016       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben yolda bi yavru kedi buldum gözleri kapanmıştı ilk basta yürüyodu felan sonra ben ona sut almaya gittim geldigimde yolun ortasinda oturmustu aldim kenara sut verdim pek icmedi sonra bi kadin geldi dediki o uşuyo ( titriyodu) bende uzerine bi kagit bide poset orttum hic hareket etmiyodu sonra birazcik etti ama hala titriyo burda veteriner yok goturemedim onune sut koydum uzerini orttum oyle biraktim ne yapmaliyim
nötrino
Yasaklı
26 Eylül 2016       Mesaj #9
Yasaklı
Alıntı

ben yolda bir yavru kedi buldum gözleri kapanmıştı ilk basta yürüyordu felan sonra ben ona sut almaya gittim geldigimde yolun ortasinda oturmustu aldim kenara sut verdim pek icmedi sonra bi kadin geldi dediki o uşuyo ( titriyodu) bende uzerine bi kagit bide poset orttum hic hareket etmiyodu sonra birazcik etti ama hala titriyo burda veteriner yok goturemedim onune sut koydum uzerini orttum oyle biraktim ne yapmaliyim

Umarım yavrunun ciddi bir durumu yoktur ama büyük olasılıkla üşütmüş gibi görünüyor anlattıklarınıza bakılırsa. Kediciğin mutlaka Hekim tarafından muayene edilmesi gerekli. Veterinere ulaşamıyorsanız eğer tecrübelerime dayanarak benim size önerebileceklerim öncelikle yavru kediciği sıcak tutmanızdır (vücut ısısının düşmemesi için) ve gözlerinde bir iltihap ya da çapak oluşumu var ise çay suyu veya ılık suyla ıslatılmış temiz bir pamuk ile gözlerini silip akabinde göz damlası kullanmanız (her iki göze birer damla yeterli sabah akşam gözler açılana kadar bu işlem uygulanmalı. Eczanelerde satılan Exocın adlı göz damlasını alıp kullanabilirsiniz). Kediciğe süt bu aşamada vermeyin çünkü hem anne sütünün yerini tutmayacak hem de kediciğin ishal olmasına neden olacaktır. Yavrucuğun direncinin düşmemesi ve minik vücudunun sıvı dengesi için temiz bir şırınga ile ona su içirmeye çalışın (içemese bile ağzının yan bölümünden yavaş yavaş içirin). Bunun yanında yavrunun İştahı az da olsa var ise haşlanmış yağsız beyaz tavuk etini küçük parçalar halinde kediciğe yedirebilirsiniz!

Kediciğin burnunda akıntı falan varsa ve hapşırıyorsa saydığınız belirtilere de istinaden üşütmeye, soğuk algınlığına karşı oldukça etkili olan Alfoxil adlı şurubu da toz halinde sulandırmadan kediciğe içirebilirsiniz. Bu ilaç eczanelerde satılıyordur ama artık reçete ile alınabiliyor. (Ayrıca ilacın dozunu da iyi ayarlamanız gerekli. Kediciklerin kilo ve yaşına göre bu doz değişiyor çünkü fazlası yavrunun böbreklerine zarar verebilir. Benim 4 kiloluk yavru bir kedicik için kullandığım Veterinerin bana önerdiği doz, çay kaşığının çeyreği kadar idi. Bahsettiğiniz yavru kedicik daha küçük ve zayıf ise bu minvalde ilgili şurubu çay kaşığının ucu kadar sabah akşam kediciğe içirebilirsiniz)! İnşallah iyileşir yavrucuk.