Arama

Lisede ders seçiminde not ortalamasına bakılıyor mu?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 24 Temmuz 2012 Gösterim: 1.376 Cevap: 1
danger4254 - avatarı
danger4254
Ziyaretçi
24 Temmuz 2012       Mesaj #1
danger4254 - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaslar benım bırkac sorum olcak,bıldıgınız gıbı alan secımı kalktı,artık ders secımı var fakat bunun ne farkı var netten bıraz baktım eskıden alana kaynaklık eden derslerının ortalamasının 3 olması gerekıyormus ama artık boyle bır zorunluluk aranmıyormus.Ben bunu bılmedıgım ıcın ortalamamın yettıgı alanı tm yı sectım fakat sayısal ıstıyorum.Ne yapabılırım?Yılın ılk ayı degıstırılebılıyormus.Sorum su gercektende artık nota bakılmıyormu?Bakılmıyorsa nasıl degıstırıcem?
EN İYİ CEVABI SaKLI verdi
Ders Seçimi Nedir?
Öğrencilerin, ilköğretimdeki yöneltme esas ve ölçütleri dikkate alınarak; kendisinin ve velisinin görüşü doğrultusunda ilgili müdür yardımcısı, sınıf öğretmeni ve rehber öğretmen tarafından ilgi, istek, yetenek ve başarı durumlarına göre derslere yönlendirilmesidir.
Sponsorlu Bağlantılar
9.sınıfı bitiren öğrenciler, seçmeli dersler arasından, yetenek, ilgi ve üniversitede okumak istedikleri bölüme uygun dersler seçerler.
Ders seçimi, meslek seçiminin ilk adımıdır.Ders seçiminde vereceğiniz karar gelecekte meslek seçimine ilişkin tercihlerinizi doğrudan etkileyecektir.

Ders Seçiminde Neler Etkilidir?
Ders seçimi yaparken;
-İlgi, istek, yetenekler
-Akademik başarı
-Mesleki hedefler
Belirleyicidir.

Ders Seçimi Ne Zaman Yapılır?
-9. Sınıfın sonunda ders kesiminden itibaren haziran ayının son iş günü mesai bitimine kadar ders seçimi yapılabilir.(30 Haziran Son Gün)
-Mazereti bulunanlar okulun açılma tarihine kadar herhangi bir gün ders seçimi yapabilirler.

Seçilen Ders Değiştirilebilir Mi?
-Öğrencinin isteği ve okulun şartları göz önünde bulundurularak ders yılının ilk haftası içinde de ders seçiminde değişiklik yapılabilir

Ders Seçimi Nasıl Yapılır
-9.Sınıf Notları
-İdareci-öğretmen Görüşü
-Velisinin Yazılı İsteği
-Öğrencinin Kendi İsteği
-Rehber Öğretmen Görüşü

Yönelme veya yönlendirmede, öğrencinin 9.sınıf ders başarıları, ilgi-yetenekleri dikkate alınarak bu doğrultuda gelecekte gitmeyi planladığı meslekler için gerekli puan türünü temsil eden dersler olmalıdır.

LYS'de Puan Türlerine Kaynaklık Eden Dersler Nelerdir?
MF:Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Geometri
TM:Matematik, Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı , Geometri
TS:Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Felsefe Grubu
Yabancı Dil:Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı, Yabancı Dil

Seçmeli Dersin Eğitim-Öğretime Açılması
-Seçmeli bir dersin okutulabilmesi için en az 10 öğrenci tarafından seçilmiş olması gerekir.Ancak, okulun imkanlarının uygun olması durumunda, il ya da ilçe milli eğitim müdürünün onayı ile en az 6 öğrencinin seçtiği dersler de okutulabilir.
-Öğrenci sayısının 8'den az olması durumunda Milli Eğitim Müdürlüklerince önlem alınarak, kayıtları okullarında kalmak kaydıyla öğrencilerin seçtikleri dersi okutan okullarda öğrenim görmeleri sağlanır.
-Bu uygulamanın mümkün olmaması durumunda ise, sayıya bakılmaksızın, istenilen ders için sınıf açılır ve öğrenciler, isteyecekleri başka bir derse yönlendirilir.
-Ancak 10.sınıftan sonra öğrenci, kendi istemesi halinde başka puan türleri için gerekli derslere yönelebilir.

Ortak Dersler ve Seçmeli Dersler Nedir?
-Ortak dersler; ortaöğretim kurumlarındaki TÜM öğrencilerin ZORUNLU olarak okulu bitirinceye kadar almakla yükümlü olduğu derslerdir.[Bu dersler, bütün öğrencilere asgari ortak genel kültür vermek, toplum sorunlarına duyarlı, yurdun ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına katkıda bulunma bilincini ve gücünü kazandırma amacına yöneliktir.]
-Seçmeli dersler; öğrencilerin ilgi ve istekleri doğrultusunda hedefledikleri yükseköğretim programlarına hazırlarayan ve kişisel yeteneklerini geliştirebilmelerine imkan sağlayan derslerdir.
SaKLI - avatarı
SaKLI
VIP VIP Üye
24 Temmuz 2012       Mesaj #2
SaKLI - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Ders Seçimi Nedir?
Öğrencilerin, ilköğretimdeki yöneltme esas ve ölçütleri dikkate alınarak; kendisinin ve velisinin görüşü doğrultusunda ilgili müdür yardımcısı, sınıf öğretmeni ve rehber öğretmen tarafından ilgi, istek, yetenek ve başarı durumlarına göre derslere yönlendirilmesidir.
Sponsorlu Bağlantılar
9.sınıfı bitiren öğrenciler, seçmeli dersler arasından, yetenek, ilgi ve üniversitede okumak istedikleri bölüme uygun dersler seçerler.
Ders seçimi, meslek seçiminin ilk adımıdır.Ders seçiminde vereceğiniz karar gelecekte meslek seçimine ilişkin tercihlerinizi doğrudan etkileyecektir.

Ders Seçiminde Neler Etkilidir?
Ders seçimi yaparken;
-İlgi, istek, yetenekler
-Akademik başarı
-Mesleki hedefler
Belirleyicidir.

Ders Seçimi Ne Zaman Yapılır?
-9. Sınıfın sonunda ders kesiminden itibaren haziran ayının son iş günü mesai bitimine kadar ders seçimi yapılabilir.(30 Haziran Son Gün)
-Mazereti bulunanlar okulun açılma tarihine kadar herhangi bir gün ders seçimi yapabilirler.

Seçilen Ders Değiştirilebilir Mi?
-Öğrencinin isteği ve okulun şartları göz önünde bulundurularak ders yılının ilk haftası içinde de ders seçiminde değişiklik yapılabilir

Ders Seçimi Nasıl Yapılır
-9.Sınıf Notları
-İdareci-öğretmen Görüşü
-Velisinin Yazılı İsteği
-Öğrencinin Kendi İsteği
-Rehber Öğretmen Görüşü

Yönelme veya yönlendirmede, öğrencinin 9.sınıf ders başarıları, ilgi-yetenekleri dikkate alınarak bu doğrultuda gelecekte gitmeyi planladığı meslekler için gerekli puan türünü temsil eden dersler olmalıdır.

LYS'de Puan Türlerine Kaynaklık Eden Dersler Nelerdir?
MF:Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Geometri
TM:Matematik, Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı , Geometri
TS:Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Felsefe Grubu
Yabancı Dil:Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı, Yabancı Dil

Seçmeli Dersin Eğitim-Öğretime Açılması
-Seçmeli bir dersin okutulabilmesi için en az 10 öğrenci tarafından seçilmiş olması gerekir.Ancak, okulun imkanlarının uygun olması durumunda, il ya da ilçe milli eğitim müdürünün onayı ile en az 6 öğrencinin seçtiği dersler de okutulabilir.
-Öğrenci sayısının 8'den az olması durumunda Milli Eğitim Müdürlüklerince önlem alınarak, kayıtları okullarında kalmak kaydıyla öğrencilerin seçtikleri dersi okutan okullarda öğrenim görmeleri sağlanır.
-Bu uygulamanın mümkün olmaması durumunda ise, sayıya bakılmaksızın, istenilen ders için sınıf açılır ve öğrenciler, isteyecekleri başka bir derse yönlendirilir.
-Ancak 10.sınıftan sonra öğrenci, kendi istemesi halinde başka puan türleri için gerekli derslere yönelebilir.

Ortak Dersler ve Seçmeli Dersler Nedir?
-Ortak dersler; ortaöğretim kurumlarındaki TÜM öğrencilerin ZORUNLU olarak okulu bitirinceye kadar almakla yükümlü olduğu derslerdir.[Bu dersler, bütün öğrencilere asgari ortak genel kültür vermek, toplum sorunlarına duyarlı, yurdun ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına katkıda bulunma bilincini ve gücünü kazandırma amacına yöneliktir.]
-Seçmeli dersler; öğrencilerin ilgi ve istekleri doğrultusunda hedefledikleri yükseköğretim programlarına hazırlarayan ve kişisel yeteneklerini geliştirebilmelerine imkan sağlayan derslerdir.
Son düzenleyen Safi; 16 Ağustos 2018 01:51
..