Arama

Furuğ Ferruhzad

Güncelleme: 2 Temmuz 2007 Gösterim: 3.935 Cevap: 0
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Temmuz 2007       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Furuğ Ferruhzad
Güzelliğin Şarkısı
Sponsorlu Bağlantılar
Arzu tapınağının sessizliğinde
Uzanıyorum yanına şehvet dolu gövdenin
Öpüşlerim mührünü vuruyorlar omuzlarına
Yakıcı ısırıkları gibi bir yılanın

Ad:  fot08.jpg
Gösterim: 330
Boyut:  13.6 KB

Mutsuzum
Mutsuzum
Verandaya çıkıyorum ve hissediyorum parmaklarımla
Gergin cildini gecenin
Kimse takdim etmeyecek beni
Güneşe
Kimse götürmeyecek beni kırlangıçların şölenine
Uçmayı hayal eden kuş
Ölmek üzere

20. yy. Fars şiirinin en önemli şairidir Furuğ Ferruhzad. Tahran'da bir albayın ve yarı asil bir annenin kızı olarak 5 Ocak 1935'de doğdu. On altı yaşında İran’ın ünlü simalarından Pevez Şapur ile evlendi. Oğlu Kamiyar, 1953’te doğdu. 1954'de eşinden boşanmasının ardından bir daha oğlunu göremedi.
Şiirin yanı sıra sinema ve tiyatro ile de ilgilendi. Çeşitli gazetelerde editörlük yaptı.
On altı yaşında iken yayınladığı Esir adlı ilk şiir kitabının ardından 1956'da Duvar isimli ikinci şiir kitabını yayınladı.
Yirmi iki yaşında yazar ve yönetmen İbrahim Gülüstan’la tanıştı ve sinemaya başladı. Sinemada oyunculuk, senaristlik, kameramanlık,yönetmen yardımcılığı, dublaj, montaj ve yaratıcı film editörlüğü yaptı. 1962 yılında yaptığı bir belgesel filmi o yıl İtalya’da Belgesel Filimler Festivalinde birinciliği elde etti. 1963 yılında yaptığı “Kara Ev” filmi, Almanya'da düzenlenen Ober Havzen Film Festivali'nde en iyi film ödülünü aldı. Bu filmin çekimleri için gittiği Tebriz Cüzamlılar Evi’nde tanıdığı küçük Hüseyin’i evlat edindi.
1962 yılında Unesco Ferruhzad hakkında bir belgesel film yayınladı. Aynı yıl Bernardo Bertolicci de İran’a gelerek Ferruhzad’la ilgili bir belgesel yaptı.
1964 yılında şiirinde dönüm noktası sayılan “Yeniden Doğuş” isimli kitabını yayınladı.
Henüz 33 yaşında iken bir trafik kazasında hayata veda etti. Ölümü ile yarım kalan “İnanalım Soğuk Mevsimin Başlangıcına” isimli şiir kitabı 1974’te yayınlandı.

Kronolojik olarak hayatı
  • 1935
    Tahranda beş çocuklu orta sınıftan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.
  • 1948
    İlkokulu bitirip gazeller yazmaya başladı.
  • 1951
    Liseyi bitirip Pevez Şapur ile evlendi.
  • 1953
    Oğlu Kamyar dünyaya geldi. Aile Ahwaz’a taşındı.
  • 1954
    Pevez Şapur ile boşandı. Kamiyar babası ile kaldı ve bir daha oğlunu göremedi. Çocuğunu göremeyişi yaşamı boyunca Furuğ’u derinden etkiledi.
  • 1955
    İlk şiir kitabı “Tutsak” Tahran’da yayınlandı.
  • 1956
    İkinci kitabı “Duvar” yayınlandı. Bu kitabı eski kocası Pevez Şapur’a ithaf etti. İlk kez Avrupa’ya gitti ve bu yolculuğu ile yeni bir dünya görüşü şekillendi.
  • 1957
    “İsyan” isimli şiir kitabı yayınlandı. Film yönetmeni İbrahim Gülüstan’la tanıştı ve onun asistanı oldu. Bu arkadaşlıkları zaman zaman çekişmelerle de olsa Furuğ’un ölümüne dek sürdü.
  • 1959
    Film yapımı hakkında bilgilenmek için İngiltere’ye gitti. “Yeniden Doğuş” isimli kitabını tamamladı. Aynı yıl “Bir Ateş” filminin yapımına başladı.
  • 1961
    “Su ve Isı” filminin ücüncü bölümünün yapımı
    “Dalga Mercan ve Kaya” filminin yapımcı yardımcısı
    “Bir Ateş” filminin üstün başarısı ve İngiltere’ye ikinci yolculuk, Keyhan gazetesinde bir dakikalık reklam filmi yapımı
  • 1962
    Cüzzamlılar hakkında film yapımının ön çalışması için Tebriz’e ilk yolculuk
    Bitirilemeyen “Deniz” adlı filmde yapımcı, prodüktör, ve oyuncu olarak yer alması
    Sonbaharda Tebriz’e ikinci yolculuk
    “Ev Karadır” filminin yapımı ve montajı
  • 1963
    “Ev Karadır” filminin Alman Oberhausen film şenliğinde büyük ödülü aldı.
  • 1964
    “Kerpic ve Ayna” filmi bitti.
    Yayınlanan şiir kitaplarından derleme ilk antolojisi basıldı.
  • 1965
    Unesco tarafından yaşamı hakkında yarım saatlik bir belgesel film yapıldı.
    Bernardo Bertolucci hakkında 15 dakikalık bir film yaptı.
  • 1967
    13 Şubatta geçirdiği trafik kazası ile hayatının noktalanması ve durmaksızın yağan bir kar altında ağaçların soyundan olan bu kadın şairin köklerinin toprağa salınışı...
Kitapları
  • 1955-“Tutsak”
  • 1956-“Duvar”
  • 1957-“İsyan”
  • 1963-Yeniden Doğuş
  • 1967 -son kitabı “İnanalım Soğuk Mevsimin Başlangıcına” yı tamamlayamadan öldü.

Biyografi Konusu: Furuğ Ferruhzad nereli hayatı kimdir.