Arama

Eğir Kökü ve Sağlık için Faydaları

Güncelleme: 30 Nisan 2010 Gösterim: 6.441 Cevap: 3
Pasakli_Prenses - avatarı
Pasakli_Prenses
Ziyaretçi
26 Haziran 2008       Mesaj #1
Pasakli_Prenses - avatarı
Ziyaretçi
leafEğir (Acorus calamus), azakeğeri, ve hazambel olarak da bilinen bu su bitkisi, genellikle göllerin, su birikintilerinin ve durgun suların kıyılarında yetişir. Kıyı çamurunda yatay olarak gelişen kökten çıkan kılıç biçimindeki yapraklar 1 m' ye kadar yükselir. Yassı bir yapıya sahip olan sapın ortasında, konik biçiminde yeşilden kahverengi- sarıya kadar değişebilen bir koçan vardır. Çok yıllık, otsu bir bitkidir. Yaprakları şerit biçiminde, kenarları kıvırcıklı, kokulu ve boyuna çizgilidir. Çiçekler 5-9 cm uzunlukta bir başak durumunda toplanmışlardır. 1550 yıllarında Türkiye'den Avrupa'ya tıbbi bitki olarak götürülmüş ve bu şekilde Avrupa'ya yayılmıştır. Anadolu'da Sapanca, Yeniçağa ve Beyşehir göllerinin kenarlarında yetişmektedir. Başparmak kalınlığında ve 1 metre kadar uzun olabilen kökü, tazeyken kokulu bir acılığa sahiptir. Kurutulduğunda bu etkinlikleri azalır. İlkbahar başlangıcında veya sonbahar sonunda toplanır. Dış kabuğu soyulduktan sonra veya soyulmadan güneşte kurutulur. %1,5-3,5 arasında uçucu yağ taşır. Bu yağda asamil alkol, ögenol ve asaron bulunmaktadır. (Referans2: Prof. Dr. Turhan Baytop)
leafEğir kökü güçlendirici etkileri nedeniyle, yalnızca sindirim sistemi genel güçsüzlüğünde, mide ve bağırsak gazlarında ve koliklerinde kullanılmakla kalmayıp, beze ve gut hastalıklarında da büyük bir başarıyla yardım eder. Tembel midelerin ve bağırsakların ısıtılmalarında ve salgılardan arındırılmalarında bitki çok başarılıdır. Metabolizma ve bağırsak tembelliklerinde olduğu kadar, kansızlık solgunluklarında ve ödemlerde de önerilir. Kilolarını iyi beslenmemekten ötürü yitirmemiş olan çok zayıf kişiler, eğir kökü çayı içmeli ve arada sırada, eğir kökü katkılı banyolar alabilirler. Bitki, iştahsızlığı giderir, böbrek rahatsızlıklarında yardım eder ve tüm bedenin temizlenmesini sağlar. Hatta son zamanlarda çocuklarda sıkça görülmeye başlanan, tahıl alerjilerinde bile, eğir çayı yardım eder. Kurutulmuş kök yavaş yavaş çiğnendiğinde, kişiyi sigara alışkanlığından kurtarabilir. Taze eğir kökünün özs
Sponsorlu Bağlantılar

leafKullanım Biçimleri:

Çay hazırlamak: Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış veye öğütülmüş kök, orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suya akşamdan eklenir, gece boyunca demlenmeye bırakılır, sabahleyin ılıklaştırılır ve süzülür. Çay içilirken ılık olmalıdır.

Oturma banyosu (Tam Banyo):200 gr kadar ince kıyılmış eğir kökü, akşamdan 5 litre soğuk suya eklenir, sabahleyin kaynama derecesine kadar ısıtılır ve demlenmesi için kısaca beklendikten sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Temmuz 2009       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
EĞİR KÖKÜ
(Acorus calamus)
egirkoku Eğir kökü göletlerde,göllerde,bataklıklarda ve su kenarlarında yetişir.Kıyı çamuruna yatay bir şekilde uzayan köklerden çıkan kılıç şeklinde 1 metraya kadar ulaşan yaprakları vardır.
Sponsorlu Bağlantılar
Yassı sap ortasında koni biçimli yeşil,kahverengi-sarı arası bir koçan taşır.
Kökü başparmak kalınlığında ve 1 metre kadar uzunlukta tazeyken keskin asitli bir tada sahiptir.
Kurutulduğu zaman tadı yumuşar.
Kökler ilkbahar başında ya da sonbahar sonunda toplanır.
Eğir kökü kuvvetlendirici etkisi nedeniyle sadece sindirim sistemi zayıflıklarında,mide gazı problemlerinde,kalın bağırsak sancısında değil,bez hastalıkları ve gutta da kullanılır.
Bozuk mide ve bağırsakları çalıştırır ve fazla mukusu azaltır.
Yavaş metabolizma ,bağırsak tembelliği,kansızlık(anemi) ve ödem için de tavsiye edilir.
Gıda eksikliğinden kaynaklanmayan aşırı zayıflıklarda eğir kökü çayı içilmelidir ve ara sıra eğir kökü banyosu alınmalıdır.
Eğir kökü iştahı açar,böbrek hastalıklarında yardımcıdır ve bütün sistemi temizlemek için güzel bir ilaçtır.
Çayı son zamanlarda çocuklarda sık karşılaşılan tahıl hazmında zorlanma için de yardımcıdır.
Kuru köklerin yavaşça çiğnenmesi sigara tiryakilerine bu alışkanlıktan kurtulmaları için yardımcı olur.
Zayıf gözler eğir kökünün zaman zaman taze sıkılmış suyunun göz kapaklarının kapatılıp kirpiklere uygulanması suretiyle kuvvetlenir.Su bir kaç dakika kirpiklerde durmalı sonra soğuk suyla gözler yıkanmalıdır.
Mayasıl ve soğuk ısırmasının diğer türlerinde eğirkökü banyosuyla defalarca yardımcı olabildim.
Kökler geceden soğuk suda bekletilir sabahleyin su kaynayana kadar ısıtılır.5 dakika demlenir.
Su ılıtılarak hastalıklı bölge 20 dakika bu suda bekletilir.
Bu su 4 defa daha, ısıtılıp yeniden kullanılabilir.
Bu banyolar el ve ayak üşümelerinden muzdarip olanlar için de faydalıdır Fakat bu durumlarda banyo suyu mümkün olduğunca sıcak olmalıdır.
36 yaşında bir adam karaciğerindeki tümör ameliyatla alındığından beri eski gücüne kavuşamamıştı.
4-5 hafta aradan sonra ,bağırsak tüberkülozundan kaynaklanan yüksek ateş şikayeti oldu.
Ümitsiz hastalığını bana kayınvalidesi anlattı.Bu durumda da eğir kökü yardımcı oldu.
Bu gibi ciddi durumlarda çayın aylarca olmasa bile haftalarca içilmesi gerektiği açıktır.
Akciğer kanserinde...
Bir dağ gezisinde ağır şırt çantalarını sırtlamış tepeye tırmanan bir çiftle tanıştım.
Bir kaç rahat gün geçirmek istiyorlardı klübede.
Bir molada onlara katıldım ve 185 cm boyunda 50'lerinin sonlarında olan adamın bir yıl önce sebebini bilmediği bir hastalık nedeniyle zayıflayıp iskelet gibi zolduğunu öğrendim..
Sadece 45 kilo kalmışken,doktorunun telefonda bir başka doktora "en ümitsiz hastamı sana
göderiyorum,akciğer kanseri" dediğini duymuş.
İstemeden hastalığını öğrenmiş.
Daha sonra birisi ona sigara alışkanlığını bırakmak için eğir kökü çiğnemesini ve sabah ve akşamları civanperçemi çayı içmesini söylemiş.
Zamanla kilosu artmış,kendini iyi hissetmiş,doktora bir daha dönmemiş.
Yaklaşık 6 ay sonra doktora tekrar gitiğinde adamın ölmüş olduğunu düşünen doktor şaşırıp kalmış ve sadece "ne yaptın sen?" diyebilmiş.
"Eğir kökü çiğnedim ve civanperçemi çayı içtim" diye cevaplamış adam.
"Eğir kökü ?Nerden buldun onu ?"
"Aktarlarda bozuk para karşılığı satılıyor."
Bu arada adam normal kilosu olan 86 kg a ulaşmış.Ben onlarla tanıştığım zaman,dolu bir sırt çantasını yüklenip dağ gezisine çıktıklarında bunun üzerinden sadece 6 ay geçmiş.
Sindirim Sistemi hastalıklarında...
Annem çok rahatsızdı,bağırsaklarında tarif edilmez ağrılar vardı,doktor en kötüsüne hazır olmamı söyledi;kanser.
Bitkilerle yeni tanıştığım,sentetik ilaçlardan vazgeçip doğal ilaçları kullanmaya başladığım dönemdi.
Doktorun sözleri beni derinden etkiledi.
Günlük işlerimi bile yapamıyordum.

Alışkanlığımın tam tersine, gece 11 de yatıp sabah 6 da kalkarken akşam 8 de yatmaya başlamıştım.
Annemin ümitsiz durumunu düşünürken,kapı açıldı,kocam geldi,yatağımın yanına bir radyo koydu ve "artık yalnız değilsin" dedi.
Kısa bir süre sonra radyoda bir ses:"Aile doktorunuz konuşuyor.Eğir kökü her türlü mide ve bağısak hastalığını iyileştirir.
Bir çay kaşığı eğir kökü alın geceden bir bardak soğuk suya koyun,sabahleyin bu suyu ılıtın,süzün ve her yemekten önce ve sonra bir yudum alın.
Bu günde 6 yudum yapar fazlası alınmamalı.
Çay her kullanımda yeniden ılıtılmalı.
Bu ilaç bütün mide ve bağırsak hastalıklarına,karaciğer,safra kesesi,dalak ve pankreas sorunları da dahil iyi gelir."
Ertesi sabah çok mutlu,anneme gittim fakat umutsuz bir tavırla,"hiç kimse ve hiç birşey bana yardım edemez" dedi.
Eğir kökünü aldım tarif edildiği gibi kullandım.
14 gün içinde bütün rahatsızlıklar geçti.
Annemin kilosu haftada 400 gr artıyordu.Çok kilo kaybetmişti.

Bu olaydan sonra bitkisel tedaviye ilgim arttı ve pek çok umutsuz vakaya yardım edebildim.
Özellikle eğir kökü iyi sonuçlar vermeye devam ediyor.
Eğir kökü tam da mide de çok fazla ya da çok az asit olduğu durumlar içindir.
Avusturya'nın batısından bir kadın 2 yıldır mide ağrılarından çekiyordu ve hapları olmadan yapamıyordu.
Tavsiyeme uyarak günde 6 yudum eğir kökü kullandı ve 3 gün sonra ağrılar geçmişti,tekrar tedavi görmedi.
Aşağı Avusturya'dan başka bir kadın yıllardır onikiparmak bağırsağı ülserinden çekiyordu.
Ağrıyla başa çıkabilmek için bir sürü hapa güveniyordu.
Katı yiyecekleri sindiremiyordu ayrıca iştahını kaybetmişti.
Eğir kökünü anlattım,tavsiye edilen günlük 6 yudum eğir kökü kürünü uyguladı.
Ağrı azaldı ve 5 hafta sonra tamamen kayboldu,iştahı yerine geldi ve sevgi dolu aile yemeklerine katılmaya başladı.
Yaşlı bir din görevlisi yıllardır ishalden muzdaripti.
Tavsiyeme uyarak günde 6 yudum eğir kökü çayı almaya başladı.
Kısa sürede normale döndü.
Küçük bir erkek çocuğu çok sıkı bir diyet uygulamasına rağmen ishalden muzdaripti,günde 6 yudum eğir kökü çayından sonra iyileşti,iştahı normale döndü, ve kilo aldı.Annesi çok mutluydu.
10 yıldır kanlı ishalden çeken kendi halinde bir adam korkunç birisine dönüşmüştü.
Bu yılllar boyunca denediği her yöntem başarısız olmuştu.
Oldukça genç olduğu halde emekli olmak zorunda kalmıştı.
İlk başta şüpheyle yaklaştığı günde 6 yudum eğir kökü çayı ve arkasından 2 bardak içtiği aynısafa kürünü uyguladı.Karısından aldığım ve eşinin haziran başında tekrar çalışmaya başladığını bildirdiği mektubunu okuduumda çok şaşrmıştım.
Kullanımı:
Demleme:Eğir kökü sadece soğuk suyla demlenir.Bir çay kaşığı kök 1/4 litre soğuk suya geceden bırakılır,bu su sabah ılıtılır ve süzülür.
Taze suyu:Taze kökler güzelce temizlenir ıslakken meyve sıkacağına konup suyu sıkılır.

Banyosu:Yaklaşık 200 gr eğir kökü 5 litre soğuk suya geceden bırakılır.Sabah kaynama noktasına kadar ısıtılır, bir müddet demlendirilir ve banyo suyuna ilave edilir.
ALINTI...
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
30 Nisan 2010       Mesaj #3
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
egirkoku

EĞİR KÖKÜ

Diğer İsimleri : Azakeyeri, Acarus ealamus, Sweet sedgeBotanik Bilgi : Yılanyastığıgiller familyasından, göllerde, bataklıklarda, su kenarlarında yetişir. Yetiştiği yerin sürekli olarak ıslak olması gereklidir.Durgun akarsu ve göl kıyılarında 1100 m yüksekliklere kadar yetiştiği görülmüştür. Çok yıllık otsu bir bitkidir.Kökü yere yatık bir vaziyette paralel olarak uzar, eklemli, bas parmak kalınlığında 50 cm kadar uzunlukta ve yeşilimsi bir kahve rengindedir. Boğum yerlerinden ince uzun kökçükler çıkarKöklerin mandalinaya benzer bir kokusu vardır. Taze iken biberi andıran bir acı ve yakıcılığı vardır. Kurutulduğunda ise acılık hafifler.

Faydaları
Tüm sindirim sistemi bozukluklarında, mide ve barsak gazlarında faydalıdır.

Mide ekşimelerini giderir.
İştah açıcı olup solgunluğun giderilmesinde yardımcı olur.
Sindirim uyarıcı ve safra salgılarını arttırıcıdır.
Yine beslenmeyle ilgili metabolizma bozukluklarında yardımcı olduğundan beslendiği halde kilo alamayan kişilerde faydalıdır.
İshalin tedavisinde çok iyi sonuçlar verir.
Bağırsak kanserlerinde tıbbi tedaviye destek olarak kullanılmaktadır.
Şişkinlikten kaynaklanan koliklere karşı kullanılmaktadır.
Kereviz kökü ile birlikte prostat büyümesine karşı kullanılır.
Çocuklarda tahıl alerjileri için faydalıdır.

Kullanım Şekli
Çay:1 çay kasığı (yaklaşık 4 gr ) kadar kıyılmış kök üzerine 250 ml kaynar su dökülerek haşlanır.15 dak. Beklenip süzülür.
Çay:1 çay kaşığı kıyılmış kök 1 bardak soğuk suda kaynama noktasına kadar 30 dak. İçinde ısıtılır.
Çay:2 çay kaşığı kıyılmış kök 1 bardak soğuk suda 12 - 18 saat demlenip süzülür. Tercih edilen
soğuk demleme olup içmeden önce hafifçe ısıtılır.

Çay olarak günde 3 fincan içilmelidir.

Bitki suyu: Taze soyulmuş kök iri parçalara bölünerek preslenerek suyu çıkarılır. Aşırı sıkılmamalıdır.

Banyo:200 - 500 gr. İri kiyim kök 5 litre soğuk suda bir gece(12 - 18 saat) bırakılıp kaynayıncaya kadar ısıtılır, ateş söndürülüp 7 - 8 dakika demlenir ve banyo suyuna karıştırılır.
Banyo:100 gr. Iri kiyim kök 1 litre suda 10 dakika kaynatılıp süzülerek banyo suyuna katılır. Akşamleyin ve gece banyo yapılmamalıdır.

UYARI : Ön görülen dozlarda alındığında her hangi bir yan etkisi yoktur. Aşırı alımlarda ise mide bulantısı ve kusma yapabilir. Uçucu yağı kullanılmamalıdır,içerigindeki Asorone yüzünden duodenal kanseri yapabilir.

"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.
SUNU - avatarı
SUNU
Ziyaretçi
30 Nisan 2010       Mesaj #4
SUNU - avatarı
Ziyaretçi

Biberiyenin yararları nelerdir - Biberiye çayı ve Biberiye yağı

BİBERİYE MUCİZESİ
1. Esim evliligimizden once baslayan migren agrilarindan sikayetci idi ve cebinde bir suru agri kesici ilaclarla dolasir ve kriz anlarinda da 'basimi kesin de bu agridan kurtulayim' derdi. Hacettepe Tip Fakultesi'nde 1980 baslarinda MR' cekilip migren teshisi konuldu ama olumlu bir sonuc alamadik. 1983 yilinda is yerim Ankara
Universitesi' nden Gazi Universitesi' ne gecince burada da MR cekilip migren teshisi konulunca migren tedavisi basladi. Verilen cesitli haplar etkili olmayinca depresyon tedavisine baslayacagiz dediler ve giderek degistilen ilaclar sonucu esim neredeyse 24 saat uyumaya basladi ilaclarin etkisi ile. Bu asamada ben tedavi ve ilaclari
Kestidim. Bitkisel ilac aramaya basladim ve tanidigim bir zamanlar orman bakanliginda 'tibbi bitkiler arastirma projesi' ndecalismis emekli tanidigim 'biberiye' cayini tavsiye etti. Gunde 5-6 fincan biberiye cayi tedavisine basladik ve 20-25 gun sonra migren, bas agrilari sorunlari bir daha gelmemek uzere sona erdi.

2. Ortopedist kardesime ameliyat olan sanatci Selcuk UralKardesime migreni oldugunu soyluyor ve kardesim biberiye cayini tavsiye ediyor.
Selcuk Ural birkac yil once ATV televizyonundaki bir programda Migreninin ortopedist doktorunun botanikci agabeyinin tavsiyesiile gectigini soyluyor ve tesekkur ediyor.

3. Kayinbiraderimin esi Elmadag'da kizakla kayarken dusup kizakFreni demirinin ayak bilegi ile diz arasi orta bolgede V harfi seklinde Ve buyukce bir bolgede etini kemige kadar kaldirdi. Buraya dikis atildi Ancak kalkan kismin buyuklugunden 1 ay V harfiic kismindaki deri canlanmadi ve doktorlar 'bu bolgeye deri nakli yapmamiz gerekir'
Dediler. Kayinbiraderimin buldugu estetik ameliyati yapacak doktor 'Amerikadan yeni bir ilac geldi once birkac gun bunu surup deneyelim, sonuc alamazsak ameliyati yapariz' dedi. Surulen yag deriyi 3-4 gun sonra canladirmaya basladi. Bu yagin uzerine baktigimda *Rosmarinus *kelimesini gorunce biberiye bitkisine olan ilgim cok daha artti. Kendi kutuphanem ve internetten yaptigim arastirmada biberiye bitkisinin iyi geldigi hastalik ve sorunlar 100'u cok asinca arastimayi kestim bu kadar
yeter diye.

4. Biberiye yagini yazlik evimiz goturduk. Agabeyimin torunlari Dusup veya kosarken baslarini veya eller ve ayaklarini bir yerlere carptiginda evde baslayan telasa hic gerek olmadigini soyleyip bu yagi suruyordum ve sismesi, morarmasi veya agrimasigereken bolgelerde bunlarin hic biri gerceklesmiyodu.

5. Esimin isyerinde arkadasinin babasinin ayaklarinda diz altibolgesinin dolasim bozuklugu nedeniyle ayaklari soguk idi. Biberiye cayi ile bu sorunlari cozuldu.

6. Cok yasli komsumuzun 2 yildir geceleri uyuyamama sorunu vardi. Damadi Ankara'da bir devlet hastanesinde beyin cerrahi docent de cozum bulamamisti uyku sorununa. Biberiye cayi icmeye basladiktan sonra gece de gunduz de uyumaya basladi.

7. Yine ayni cok yasli komsumuz gut hastaligindan da muzdarip idi Ve kaninda urik asit yuksek cikiyordu. Biberiye cayi ile bu sorunu da cozuldu.

8. Kayinpederim boyun kireclenmesinin sonucunda boynu tamamen Hareketsiz duruma gecti. Doktorlar ameliyat yapamayiz boyle idare et dediler. Biberiye yagi ile yaptigi masajlar sonucu 1 hafta sonra boynunu hareket ettirmeye basladi.

9. Kizim kosarken carptigi eli mosmor oldu. Biberiyeyagini surduk,2 saat sonra morluk gecmeye basladi. Akraba doktora soruyorum oyle morluk normal ne kadar zamanda gecer diye ve 2 gunde gecer diyor.

10. Biberiye yagi ecza dolabimizda artik yerini almisti. Bir yerin mi agriyor (ornegin bas agrisi) sur biberiyeyi en azindan gecici olarak Agri gecsin. Bir yerin kesildi mi, cizildi mi sur biberiye yaginicok suratli olarak iyilessin.
Umarim arkadaslar icin bu bilgiler yararli olur.

Prof. Dr. Turhan USLU