Arama

Sadi Diren

Güncelleme: 21 Haziran 2011 Gösterim: 2.814 Cevap: 1
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
21 Haziran 2011       Mesaj #1
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi

Sadi Diren
Sponsorlu Bağlantılar

Ad:  fft5_mf151214.Jpeg
Gösterim: 579
Boyut:  31.0 KB

Sadi Diren, (d. 1927, İstanbul). Seramik sanatçısı.

Sadi Diren, 1952 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Seramik Bölümünü bitirdi. 1956 ile 1958 yılları arasında Almanya'da eğitim gördü. Aynı zamanda endüstri tasarımcısı olarak çalıştı. 1964'te Güzel Sanatlar Akademisi öğretim üyeliğine getirildi. Yapıtlarında eski ve köklü Anadolu seramiğinin özellikleri görülür.

Yarısı yurt dışında olmak üzere birçok sergi düzenleyen Sadi Diren'in kimi yapıtları, Düsseldorf Hetjent Museum ve Türkiye'de Devlet Resim ve Heykel Müzesi'ne alındı.

Sadi Diren, 22 Ağustos 1991 Tarih ve 20968 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan Yönetmelik Çerçevesinde Devlet Sanatçısı unvanı aldı.

İş Sanat Kibele Galerisi’ndeki toplu sergisi ile 2009 Sedat Simavi Görsel Sanatlar Ödülü'nü aldı.

Ad:  Sadi.jpg
Gösterim: 426
Boyut:  55.4 KB
Sadi Diren'in "İstanbul" isimli eseri

Vikipedi

Biyografi Konusu: Sadi Diren nereli hayatı kimdir.
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
21 Haziran 2011       Mesaj #2
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi

Sadi Diren
Sponsorlu Bağlantılar

(1927 İstanbul), seramikçi.

Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Seramik Bölümü'nü bitirdi (1952). Bir süre Gazi Eğitim Enstitüsü'nde çalıştı. 1956'da öğrenim için Almanya'ya gitti; aynı zamanda endüstri tasarımcısı olarak çalıştı, 1964'te Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde seramik dersleri vermeye başladı. Çalışmalarında Anadolu'nun seramik geleneğini temel alan sanatçı, yurtiçi ve dışında birçok kez sergi açtı. Eczacıbaşı Seramik Fabrikası'nın seramik panolarını yaptı. Almanya ve Türkiye müzeleri ile özel koleksiyonlarda birçok yapıtı yer almaktadır.

MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi