Arama

A.Ö.F.'ye nasıl başvurabilirim?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 25 Temmuz 2012 Gösterim: 37.639 Cevap: 41
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
14 Kasım 2008       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
ben yeni mezun oldum diplomamı haftaya alacağım açık öğretime nasıl başvurabilirim bana yardımcı olabilir misiniz?
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
arkadaslar mrb,
ben acık öğretim okumak istiyorum . 2. üniversite olarak nasıl basvuracagım yenıden öss gırecekmıyım...
Sponsorlu Bağlantılar
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
14 Kasım 2008       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
AÖF programlarına kayıt yaptırmak için ÖSYM'nin yürürlükteki kuralları geçerlidir (ÖSS sınavına başvurup, gerekli başarıyı göstererek AÖF'ye yerleştirilmiş olmanız gerekir).
Sponsorlu Bağlantılar
Quo vadis?
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
14 Kasım 2008       Mesaj #3
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
BEN 2YILLIK ÖNLİSANS BİTİRDİ DİPLOMAMI ALDIM 4YILLIĞA DEVAM ETEK İSTİORUM BAŞVURU TARİHİ VE KOŞULLARI NELERDİR NASIL YAPMAM GEREKİYOR
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
14 Kasım 2008       Mesaj #4
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Tanım: Dikey Geçiş; 2 yıllık önlisans programı mezunlarının ÖSYM'nin düzenlediği merkezi DGS sınavına katılarak 4 yıllık lisans programlarına (Devlet yada Özel Üniversitelerin ilan edilmiş ilgili kontenjanlarına) geçilmesine verilen addır. Dikey Geçiş yapan adaya genellikle 1 yıl; lisans programına hazırlık sınıfı uygulanır ve lisans programında ilk 2 yıl için eksik görülen dersler bu hazırlık yılında aldırılır. Öğrenciler bu hazırlık programını ilgili üniversitenin yönetmelikleri çerçevesinde 1 yılda tamamlamak zorundadırlar. Dikey geçiş yapmış öğrenciler, hazırlık sınıfının başarıyla tamamlanmasından sonra öğrenimlerine 3. sınıftan devam ederler.

Kimler girebilir? Kimler Dikey Geçiş yapabilir?: DGS Sınavına önlisans programlarını o yıl bitirecek öğrenciler (2. sınıfta olup okulu bitirme olasılığı kuvvetli olanlar) ve önlisanslarından son beş yıl içinde mezun olanlar katılabilir. Bu sınava en çok 3 kez girilebilir. Not ortalaması sınırlaması yoktur. Katılım şartları ÖSYM'nin ilgili yıla ait DGS Kılavuzu'nda yayınlanır. Sınav takvimleri yıllık olarak ÖSYM web sayfalarından ilan edilir. ÖSYM'nin yüksekokulumuza ilettiği duyurular sayfalarımızdan duyurulur.Yaz öğretimi sonunda mezun olacak öğrenciler de tercihleri halinde DGS sınavına girebilirler. DGS'yi kazanıp herhangi bir lisans programına yerleştirilen adaylar, meslek yüksekokulumuzdan mezun olamadıkları takdirde hakları yanar ve kazandıkları yere sonraki yıllarda kayıt yaptırabilmesi mümkün değildir.

Ortalamalar: ÖSYM, o yıl DGS için başvuran öğrencilerin genel not ortalamalarını, genellikle temmuz ayı içerisinde üniversitemizden temin eder. Yüksekokulumuz ÖSYM'ye; mezun olanların mezuniyet ortalamasını, henüz mezun olmamış adayların ise en son durumdaki genel ortalamalarını bildirir. Bu nedenle yaz öğretimi sonundaki ortalamanın ÖSYM'ye aktarılması mümkün olamaz. Öğrenciler bunu kabul ederek sınava başvurur. DGS Sınavına girecek öğrencilerin kendilerine hedef olarak, en iyi ortalamalarıyla bahar yarıyılı sonunda mezun olmayı seçmesi iyi olacaktır (şart değildir).
Mezun olmuş adaylar diploma notunu kullanırlar.
Not sistemimiz nedir?: Okulumuzun not sistemi 4'lük sistemdir.
Sınav içeriği nasıldır?: Şimdiye kadar yapılan DGS sınavlarında SAYISAL ve SÖZEL olmak üzere 2 bölüm vardır. DGS'ye giriş şartları değişebileceğinden ve yüksekokulumuzun iradesinde olmadığından, bu şartlar ilgili kurumun duyurularından takip edilmelidir.

DGS sınavı; mesleki bilgi içermeyen, tüm önlisans mezunlarına ortak olarak uygulanan ve ayrı ayrı sayısal-sözel kısımları bulunan ÖSS benzeri bir sınavdır. Öğrencilerin sınav başarı notları DGS puanları ve yüksekokul mezuniyet notu vb harmanı ile elde edilir. ÖSYM; Bu başarı notu, yapılan tercihler ve 4 yıllık okul kontenjanları nispetinde merkezi yerleştirme yapar ve sonuçları duyurur.
Quo vadis?
KisukE UraharA - avatarı
KisukE UraharA
VIP !..............!
14 Kasım 2008       Mesaj #5
KisukE UraharA - avatarı
VIP !..............!
Dikey Geçiş Yapmak İstiyorsanız ;Açık Öğretim Fakültesi - Dikey Geçiş Başvurusu İçin Tıklayınız Belgeleriniz Hazır olduktan sonra..Bulunduğunuz Bölgenin Açık Öğretim Bürolarına başvuru yapmaya gidiniz...
Gerçekçi ol imkansızı iste...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Ağustos 2009       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
2. ek yerleştirmede sadece açıköğretimi tercih etmek istiyorum.acaba sorun olmaz değil mi?bide 179 puan aldım yani kesin açık öğretim gelir değil mi?lütfen yardımcı olun.teşekkürler.......

M.Sait MUNGAN/Cizre
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Ekim 2009       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
meslek lisesi mezunuyum össy girmedim açık öğretime girebilirmiyim direk
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Ekim 2009       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
slm mrb ya ben hiç bişi anlamadım özür dilerim acaba bu açıköğretim için 2. tercihlerden mi yararLanmak gerekio beni bilgilendirin lütfenn Msn Sad(
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Ekim 2009       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
arkadaslar mrb,
ben acık öğretim okumak istiyorum . 2. üniversite olarak nasıl basvuracagım yenıden öss gırecekmıyım...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Aralık 2009       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya ben lise öğrencisiyim açık öğretime yazılmak istiyorum yazılma şartları neler, dersler. buna yönelik sınavlar bilgilendirebilir misiniz?Msn Confused