Arama

Buzdolabının çalışma esası nedir? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 7 Nisan 2015 Gösterim: 53.265 Cevap: 17
ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
30 Mart 2011       Mesaj #11
ener - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

buzdolabı nasıl çalışır

Temel prensipleri

Sponsorlu Bağlantılar
Soğutma, ısının bir yerden başka bir yere aktarılması demektir. Soğuk, ısının kaybedilmesidir. Cisimden ne kadar çok ısı çekilirse, alınırsa, cisim o kadar soğuk olur. Isı sıcaktan soğuğa kendiliğinden akarken, tersine akış kendi kendine olmaz. Soğutma yapabilmek, akışı tersine döndürmek için enerji lazımdır. Soğutmanın en basit yolu, kendisi bir enerji deposu olan bir kalıp buz kullanmaktır. Su, buz haline getirilirken, enerji kullanılmış ve bu enerji buzda saklı kalmıştır. Buz, etraftaki ısıyı kendine alıp erirken su haline gelir.
Isıyı çekmenin başka bir yolu buharlaşmayı sağlamaktır. Sıcak bir günde insanı serinleten, vücuttaki terin buharlaşmasıdır. Ter buharlaşırken etraftan ve vücuttan ısı alarak insanı serinletir. Bu işlem soğutucuların, buzdolaplarının temel çalışma prensibidir.

Soğutucu nasıl çalışır?

Soğutma prensipi: 1) kondenser, 2) vana, 3) evaporatör, 4) kompresör

Soğutucuda buharlaşan su değil, sıvı halden gaz hale ve gaz halden sıvı hale dönüşebilen özel kimyevi bir maddedir. Buna soğutucu denir. Bu madde, soğutucu içinde üç ünite arasında dolaştırılır. Buharlaştırıcı (evaporatör), kompresör ve yoğunlaştırıcı (kondenser). Kompresör, soğutucuyu sistem içinde dolaştıran bir pompadır. Elektrik (veya ısı) enerjisini kullanan da budur. İnce bir borudan ibaret olan buharlaştırıcıya gelen soğutucu sıvı, burada birden genişler, buharlaşır ve ısı alarak buharlaştırıcıyı soğutur. Bu kısım dolap içinde olduğundan dolap soğutulmuş olur. Isıyı almış olan soğutucu gaz, daha sonra kompresöre giderek sıkıştırılır ve kondenserde yoğunlaştırılır. Kondenser dolabın dışındadır ve yoğunlaşma ile ortaya çıkan ısı dış havaya atılmış olur. Isısı atılmış gaz daha sonra tekrar buharlaştırıcıya giderek yeniden soğutmada kullanılır.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Mayıs 2011       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
uçan kelebeq adlı kullanıcıdan alıntı

Ya Bana Buzdolabının içinin nasıl aydınlatıldığı lazım Msn Sad( Bana yardım eder misiniz ??

şöyle ki ekovatın faz ve nötür ucunu aydınlatacağın yere çekersin nötür ucu lambaya direk bağlarsın faz ucu lamba şarteline veya kapı butonuna bağlarsın şartelden çıkan ucuda lambanın diğer ucuna bağlarsın böylelikle işlem tmm
kolay geksin uçan kelebeg
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Mayıs 2011       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
içindeki lambayla aydınlanır
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Eylül 2011       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
iyi günler profilo no frost buzdolabı kullanıyorum 2 aylığına tatile gittim buzdolabı çalışır haldeydi döndüğümde altından su akıtmış ve içi dışı iğrenç kokuyordu buzluktaki ve dolabın içindeki herşey bozulmuştu koku temizlememe rağmen hala geçmedi taşınırkende su akıtmıştı.dolabın arkasında motorun üzerine oturan içi boş kenarları su dolu bi hazne var. o haznenin suyunu boşatmam mı yoksa boş olan motorun üzerindeki kısma su ilave etmem mi gerekiyo lütfenn yardımcı olunnn şimdiden teşekkürler
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Aralık 2011       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
buzdolabı ne işe yarar ????????????????
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Aralık 2011       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
biraz daha kısa olsun giriş yerine performans ödevi uzun bilinen ödev için kısa olsun lütfen !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Mayıs 2013       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
No fros çift kapılı buzdolabının tabanında su birikiyor. Sebebi ne olabilir?. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Nisan 2015       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar bişey anlayan varmı ? ben sorumun cevabını tam alamadım gibi sanki daha ayrıntılı olsaydı bu site daha yararlı olabilirdi diye düşünüyorum tamam güzel yazmış fakat ''buzdolabında soğutma işlemi nasıl gerçekleşir'' yazmamış göremedim yani bu konular olursa sevinirim ^_^ bu konuyu dikkate almanıza rica ederim Msn Grin