Arama

Nıfsiye, zilli maşa ve nefir ne demektir, anlamları nedir? - Sayfa 7

En İyi Cevap Var Güncelleme: 12 Nisan 2012 Gösterim: 38.344 Cevap: 84
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Şubat 2010       Mesaj #61
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bende onu bulmaya çalısıom
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Şubat 2010       Mesaj #62
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
nısfiyenin özellikleri nelerdir
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Mart 2010       Mesaj #63
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
[quote"Misafir"]Hepiniz de 5. sınıf mısınız bende Türkçe ödevim için arıyorum.......Nakkare-Kudüm-Nısfiye-Zil-Zilli Maşa-Zurna-Nefir yokmu?Ve hangi müzik aletlerine benzedikleri... [/quote]
ben bunları buldum..
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
1 Mart 2010       Mesaj #64
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

[quote"Misafir"]Hepiniz de 5. sınıf mısınız bende Türkçe ödevim için arıyorum.......Nakkare-Kudüm-Nısfiye-Zil-Zilli Maşa-Zurna-Nefir yokmu?Ve hangi müzik aletlerine benzedikleri...

nısfiye; bir çeşit kısa ney.

Vurmalı Çalgılar:
Zilli maşa,
türk halk müziğinde kullanılan bir vurma çalgı.2 ucuna pirinç ziller takılı,maşa biçiminde bir çalgıdır ve serbest kalan elin avuç içiyle dizler arasına vurularak çalınır.kendine özgü tınısıyla,eşlik ettiği müziğe coşkulu ritim katar.genellikle ev düğünlerinde ve kadınlar arası eğlencelerde kullanılır.

Nefir
özellikle mehter müziğinde kullanılmış, metal nefesli çalgı. neifr çalan müzikçiye nefiri denirdi. nefirin çeşitli boyda olanları vardır. bazısı 1.5 m'den uzundu. trompetinkini andıran bir ağızlığı ve kalağı vardı, perde delikleri yoktu. bir temel ses ve armonikleri elde edilebildiği için nefirle melodi çalınmaz, çeşitli komutları bildirmekte kullanılırdı

KUDÜm

Kudum
Yarım küre biçiminde bir çift küçük davuldan oluşan ve din müziğinin önemli çalgılarından “kudüm”, dindışı ve mehter müziğinde “nakkare” adıyla anılıyordu. “Tambur”, “kemençe”, “kanun” gibi çalgılarla zenginleştirilmeden önce Mevlevî müziğinin dört temel çalgısından biri (diğerleri “ney”, “rebap” ve “halile”) olan “kudüm”ün, çapları yaklaşık 28-30 cm civarındaki davulları, dövme bakırdan yapılmış olup biri büyük diğeri küçük iki tasa benzer. Iki canagin büyüklügünün birbirinden farkli olmasinin sebebi, icra sirasinda farkli tini elde etmek icindir. Yüksekliği ise yaklaşık 16 cm. olan taslar, dibe doğru daralırlar. Büyüğünün ağzına iki, küçüğünün ağzına bir milim kalınlığında deri gerilir. Tiz ses veren davul (tek) sola, öbürü (düm) sağa konur. Daha ince bir derinin gerildiği (tek), boyut olarak da (düm)den biraz küçüktür. Devrilip sallanmalarını önlemek için, simit denen, içi pamuk doldurulmuş bir çift meşin halka üstüne oturtulan davullar, “zahme” denilen bir çift ahşap çubukla çalınır. “Kudüm`ün bakır gövdesi, metalik tınıyı gidermek amacıyla çoğunlukla dıştan meşinle kaplanır.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Mart 2010       Mesaj #65
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
[QUOTE]zilli masa nedir mehter nedir nedir
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Mart 2010       Mesaj #66
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bende arıyorum ama köse-nakkare-kudüm-nısfiye-zil-zilli maşa-zurna-nefirrrrrrrr lütfen bunları bulduysanız söyleyin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Mart 2010       Mesaj #67
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
[QUOTE]nisfiyenin ozellikleri nedir ve hangi müzik aletine benzer?
oguzhan_58 - avatarı
oguzhan_58
Ziyaretçi
8 Mart 2010       Mesaj #68
oguzhan_58 - avatarı
Ziyaretçi
Klasik Türk Çalgılarımızdan olan ney hakkında musıkişinas dostlara bir miktar malumat vermek maksadıyla bu konuyu açma ihtiyacı hissettim.Zira gerçekten Türk kültür kumaşını teşkil eden musıkimizdeki klasik enstrumanların bilinmesi bu çalgılarımızla dünya çapında ölmez eserler bırakan üstadlarımızın hatırlanması medeniyet değerlerimizin ve sanatımızın ne düzeyde olduğu hususunda bize bir fikir verecektir.
Ney Ve Neyzenler
Efendim! "Nay-ı şerif" Türk musıkisinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanan kamıştan yapılan üflemeli - nefesli bir sazıdır.Farsça'da "nay" kamış kargı anlamlarına gelen bu çalgının en eski adıdır.Arap toplumunda ise üflemeli çalgıların hemen tümü için "mizmar" tabir edilen bir kelime kullanılırdı.Türkçemizde ise bu çalgı daima "ney" olarak anılmıştır.Farsça'da "çalmak" anlamına gelen "zeden" sözcüğünden türetilerek oluşturulan "ney-zeden" ney icracısı anlamına gelmek üzere lisanımıza "neyzen" biçiminde girmiştir.

Ney sadasının özelliği nedeniyle ilişkide bulunduğu her toplumda önemli bir çalgı haline gelmiştir.Bilinen ilk ney Sümerler tarafından kullanılmıştır.Takriben M.Ö.5000 yıllarından bu yana uzun bir tarihe sahip olan neyin elimizdeki en eski atası M.ö.2800-3000 yıllarından kalan ve bugün Filadelfiya(Philadelphia) Üniversitesi Müzesinde sergilenen neydir.Çalgının o dönemlerde de dini törenlerde istimal edildiği anlaşılmaktadır.

Ney 9.asırda Orta Asya medeniyetlerinde Arap ve Farslar tarafından farklı yapı ve çeşitlerde kullanılmıştır.Bir başka rivayette ise neyi Farısilerin(İranlıların) iced ettiği söylenir.Ancak musıkide gayet ileri gittikleri tarihlerde kayıtlı olan Hıtay Türkleri'nin bu efsunlu çalgıyı bulmuş olmaları ihtimalinin hatırdan uzak tutulmaması gerekir.Türkler'in İslamiyet'i kabulü ile birlikte sıkça üflemeye başladıkları ney 13.yüzyıldan itibaren İslam Tasavvufunun da en önde gelen remizi(sembolü) olmuştur.Bunda bu yüzyılda yaşamış büyük mutasavvıf şair Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin pek ciddi bir tesiri vardır.Özellikle Mevlevilerin biyografilerinin bulunduğu kaynak eserlere bakıldığında bir çok neyzen ve neyzenbaşı sıfatını taşıyan Mevlevinin ismi geçmektedir.

Klasik Türk Çalgılarımızın önemli bir unsuru olan "ney"''i tarif etmeye devam edeceğim.Ancak arkadaşlarımızı uzun bir yazıyı okumak mecburiyetinde bırakarak konuya olan ilgiyi zayıflatmak yerine malumatı buraya okunabilecek hazmedilebilecek bir hacimde kaydetmeyi uygun görüyorum.Böylelikle musıkiperverlerin bahsimize olan alakalarını canlı tutacağımı hem de başka kaynaklardan edinmeyi umduğum bilgileri nazarlarınıza arzedebileceğimi sanıyor Msn Happy

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Mart 2010       Mesaj #69
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ewt yhaa hepinize çok teşekkür ediyorum bilgilerinizden yararlanıcam benimde türkçe dersi için lazım mehter metini için tekrar çok sağolun yaaaa
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Mart 2010       Mesaj #70
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benimde aynı bune yaa herkesin derdi aynı siz 5. sınıftan türkçe çalışma kitabındaki 77 yimi yapıyorsunuz ben yapıyorum bu sorular oradan nefir özellikleri ve neye benzediği