Arama

Salyangoza benzeyen ama evsiz olan sürüngenlere ne ad verilir? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 5 Şubat 2013 Gösterim: 12.879 Cevap: 32
nötrino
Yasaklı
31 Ocak 2010       Mesaj #11
Yasaklı
Alıntı
Teamoore adlı kullanıcıdan alıntı

Nötrino detaylı bilgilendirmelerin için sağol. Sanırım bir hayvanbilimciyle veya yumuşakça uzmanıyla konuşuyorumMsn Happy Çok profesyonel bilgilerin var. Bu yeni bulunan tür, gerçekten sıradışı ve acaba yeni mi keşfedildi insanlar tarafından hep varken? Yoksa yeni mi doğdu bu hayvan?

Hayır bir hayvanbilimci ya da yumuşakça uzmanı değilimdir.Ama bilim benim yaşam biçimim çok okur ve araştırırım Keşif ve icat birbirinden farklı şeylerdir.Keşif varolan fakat varlığı bilinmeyen bir şeyin sonradan bilim tarafından ortaya çıkarılmasıdır. İcat ise,varlığı bilinen bir şey üzerinde yeni bir çalışma yapılması ya da bir özellik eklenmesi durumudur Bu ise , bilinmeyen yeni bir türün,canlının keşfedilmesidir adı üstünde keşiftir.Yani ne zamandan beri orada olduğunun bilinmesi zordur Belkide hep vardı,ya da son zamanlarda ortaya çıktı ama sadece keşfedilmeyi bekliyordu ve keşfedildi. Bu soruların diğer yanıtlarını da bilim adamları,kendi incelemeleri sonucunda mutlaka paylaşırlar(ne zamandan beri var olduğu hakkındaki sorular)
Sponsorlu Bağlantılar
Teamoore - avatarı
Teamoore
Ziyaretçi
1 Şubat 2010       Mesaj #12
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
Anlıyorum en azından hayvanlar ve bilim konusunda profesyonelliğinizin var olduğunu düşünüyorum. Bende çok okuyorum, ilgileniyorum ama bu kadar uzman seviyesinde bilgim yok hala. Bu yeni keşfedilen salyangozun adı nedir? Hangi bölgelerde yaşarlar ve çoğaltılmaları ile korunmaları dünya için yararlı olur mu?
Sponsorlu Bağlantılar
nötrino
Yasaklı
3 Şubat 2010       Mesaj #13
Yasaklı
Alıntı
Teamoore adlı kullanıcıdan alıntı

Anlıyorum en azından hayvanlar ve bilim konusunda profesyonelliğinizin var olduğunu düşünüyorum. Bende çok okuyorum, ilgileniyorum ama bu kadar uzman seviyesinde bilgim yok hala. Bu yeni keşfedilen salyangozun adı nedir? Hangi bölgelerde yaşarlar ve çoğaltılmaları ile korunmaları dünya için yararlı olur mu?

Asıl alanım Bilim Felsefesi ve uzay. Bu nedenle doğal olarak tüm bilimlerle ilgileniyorumdur.Dediğim gibi bilim benim yaşam biçimim (özellikle Uzay Bilimleri,Astronomi).Birşeyleri ezbere,sadece bilmek adına değil;gerçekten öğrenmek,merak ederek(bilimsel merak),araştırarak(sağlam kaynaklardan) bilerek öğrenmek sizi her zaman ileriye taşır.Zamanla bilginizin arttığını farkedersiniz(Bu birikim öyle kolay sağlanmıyordur tabiki,çaba ,emek,gerçekten öğrenmeyi istemek ve bilimsel merak gerekir).

Yeni keşfedilen bu canlının adı Elysia chlorotica dır.Genel olarak kabuksuz deniz sümüklü böceği olarak geçiyordur Salyangoz değil ,salyangoz türünün alt sınıfından dır sümüklü böcekler. Bu canlı bir alg türüyle besleniyor ve bu alg türünün kloroplastlarını kendi hücrelerine dahil edebilme özelliği de taşıyabiliyordur Adı üzerinde denizlerde bulunan ve yaşayan farklı bir sümüklüböcek türü .Bu canlı üzerinde çalışmalar sürdürülüyordur.Kloroplast bulundurması gerçekten ilginç olarak değerlendiriliyordur.Bu canlılar fotosentez yapabilir mi?? mesela bitkiler gibi kloroplast bulundurduğuna göre bu da başka bir soru ama fotosentez için sadece kloroplast bulundurmak yetmiyordur Başka önemli etkenlerde gerekir(güneş ışığı,CO2 vsvs gibi)Bu canlının korunması tabiki yararlı olucaktır Her canlının bir yaratılma sebebi vardır ki kloroplast bulundurması gerçekten ilginç... Daha fazla bilgi için, Tübitağın sitesine ya da Tübitak Bilim ve Teknik Dergisine bakabilirsiniz
Teamoore - avatarı
Teamoore
Ziyaretçi
4 Şubat 2010       Mesaj #14
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
nötrino önerileriniz için teşekkürler. sizin seviyenize bilim açısından vakit buldukça gelmeye çalışacağım. Kloroplast olayı bu sümüklüböcekteki insanın ona olan merağını bende olduğu gibi daha çok artırıyor. Gerçekten ilginç bir durum. Zaten salyangozlar çift cinsiyetliler ve o açıdan da ilginçler.

Bu sümüklü böcekler de çift cinsiyetli midir? Bu denizdeki sümüklüböcekleri hangi hayvan yer? Balinalar mı?

Ayrıca doğada çevremizde gördüğümüz evsiz sümüklüböcekler neden yağmur esnasında değil de yağmur sonrası yollara düşerler? Ve neden hep geceleri umumiyetle görünürler?
nötrino
Yasaklı
4 Şubat 2010       Mesaj #15
Yasaklı
Evet çift cinsiyetli canlılardır sümüklü böcekler buna kısaca Hermafrodit deniyordur.Bu canlılar sümüklü böcek familyasından ama farklı bir tür (hem bitki hem hayvan) oldukları için çift cinsiyetli olmaları ya da diğer sümüklü böceklerin beslendikleri türden yiyeceklerle beslenmeleri mümkün olabilir Karada yaşayan sümüklü böcekler genelde yukarıya da yazdığım gibi sülük türü canlıların avıdırlar.Deniz sümüklü böceğiyle beslenebilen canlılar illaki vardır ekolojik denge ve besin piramidine göre.
Sümüklü böcekler genelde vücutlarını nemli tutmak ve kuru yüzeyler üzerinde hareketlerini kolaylaştırmak için parlak bir sıvı salgılarlar.Sümüklü böcek bu salgı ile o bölgedeki varlığını yani geçtiği yeri,belli etmiş oluyordur.Yağmurdan sonra görünmelerinin nedeni bu olabilir sadece benim tahminim bu ama.Gece görünmelerine gelince bu canlılar genelde mağara içlerinde rutubetli yerlerde gözden uzak bahçe diplerinde yani kısacası kısmen karanlık bölgelerde daha çok görülürler yapısal olarak,gece görülmelerinin de kaynağı bu şekilde düşünülebilir
Teamoore - avatarı
Teamoore
Ziyaretçi
5 Şubat 2010       Mesaj #16
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
Çift cinsiyetli'nin ingilizcesi nedir? Bir sözlüğe baktım ama hermaphrodite'i bulamadım. Evet gündüz hiç penceremin yanında hava yağmurlu olmasına rağmen sümüklüböcek yokken, gece penceremin dibi sümüklü böcek doluyor. Sanırım meyveyi de seviyorlar. Bir tanesine elma verdim ve kibar kibar yedi. Bunların çok küçük silindir şeklinde yumurtaları oluyor mu?

Sülükler nerelerde bulunur? Kıbrıs adasına mümkün müdür? Ben rastlamadım.
Teamoore - avatarı
Teamoore
Ziyaretçi
5 Şubat 2010       Mesaj #17
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
Sülük ile solucanlar/kurt aynı mıdır?
nötrino
Yasaklı
5 Şubat 2010       Mesaj #18
Yasaklı
Alıntı

Çift cinsiyetli'nin ingilizcesi nedir? Bir sözlüğe baktım ama hermaphrodite'i bulamadım. Evet gündüz hiç penceremin yanında hava yağmurlu olmasına rağmen sümüklüböcek yokken, gece penceremin dibi sümüklü böcek doluyor. Sanırım meyveyi de seviyorlar. Bir tanesine elma verdim ve kibar kibar yedi. Bunların çok küçük silindir şeklinde yumurtaları oluyor mu?

Sülükler nerelerde bulunur? Kıbrıs adasına mümkün müdür? Ben rastlamadım.

Çift cinsiyetli nin ,ingilizce karşılığı dual gender demektir.Hermafrodit bilimsel anlamda çift cinsiyetli demektir Bilim dilinde hermafrodit olarak geçiyordur yani bilimsel bir terimdir.Bu canlılar yumurtlayarak çoğalırlar bir anda yüzlerce yumurta verebilirler.Yeni olgunlaşmaya başlamış meyve fidelerini kemirmeyi severler sümüklü böcekler.Sülükler daha çok tatlı sularda yaşıyordur.Rutubetli yerler ,denizler,bazı çamurlu alanlar bu özelliklere sahip yerlerde daha çok yaşarlar

Alıntı

Sülük ile solucanlar/kurt aynı mıdır?

Sülük,halkalı solucan türüne giriyordur.Halkalı solucan gurubuna giren diğer solucan türü ise toprak solucanlarıdır.Ayrıca, asalak yassı kurtlar (şeritler-tenya) gibi hermafrodit(çift cinsiyetli) solucanlarda mevcuttur.
Teamoore - avatarı
Teamoore
Ziyaretçi
6 Şubat 2010       Mesaj #19
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
Sümüklüböcekler tarımsal alanların yok edicisi ve tarımcıların düşmanı olabilir mi ?

Bu sülükler köpeklerde de bulunabilir mi? Köpeğin içinde bulunan parazitler ve kan emenler bu sınıfa giriyor mu?

Şeritler ve tenyalar canlılar içinde mi yaşarlar?
Teamoore - avatarı
Teamoore
Ziyaretçi
9 Şubat 2010       Mesaj #20
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
Sanırım uzun zaman salyangoz ve sümüklüböceklere sorularım yüzünden verdiğiniz ilgiden sıkıldınız nötrino yada away'sinizMsn Happy

Bir sorum daha vardı yukarıda.

Ayrıca salyangozların üzerlerindeki evleri onları nelerden korur? O evler çok kolay kırılır bir yapıda insan için.