Arama

Kesirli sayılar nerelerde kullanılır? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 21 Aralık 2012 Gösterim: 17.016 Cevap: 11
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Aralık 2012       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kesir sayıları özellikle matematik dersi olmak üzere bir çok yeredede kullanılır.mesela bir örnek kesir sayıları mimarlıkta kulllanılabilir.
yemek yerken bazıları bebn bu pastanın 3 taneden 1 ini aldım.bu yanlış 1 ifadedir.doğrusu ise 1/3 dür.
Sponsorlu Bağlantılar
bunun nasıl ifade edildiğini sorarsanız3 taneden 1 tanesidir.kesir sayıları başka yerlerdede kullanılabilir.bunlardan biri derslerdir.
mesela derslerden biri geometridir başta söylediimiz gibi matematikte olabilir.sizin bana yararınız olmadı ama umarım benim yararım
olur arkadaşlar.

Kaynak: kendim
_EKSELANS_ - avatarı
_EKSELANS_
Kayıtlı Üye
21 Aralık 2012       Mesaj #12
_EKSELANS_ - avatarı
Kayıtlı Üye
Rasyonel sayıların bir diğer ismi de oranlı sayılardır.İsminden de anlaşılacağı üzere iki sayının birbirine oranlanmasıdır.Yani iki tam sayının birbirine oranı ile gösterilen sayılara rasyonel sayılar denilmektedir.
Rasyonel Sayılar günlük hayatta birebir kullanılmasa da hayatın her alanında karşımıza çıkmaktadır.Sadece terimsel anlamı ile kullanılmamaktadır.Ancak pratikte bir çok alanda kullanılmaktadır.
Sponsorlu Bağlantılar
Örnek vermek gerekirse yarım kilo elma derken aslında 1/2 kg elma kastedilmektedir. 25 cm aslında 1 metrenin 1/4 üdür. Kar- zarar durumları da rasyonel sayıalrın kullanım alanıdır. %5 kar 5/100 ile gösterilir. Hava durumunda da rasyonel sayıalrı kullanırız. Hava sıcaklığı – 1,2 demek -12/10 demektir. Harita ölçeklerinde karşımıza çıkar. Kısacası rasyonel sayılar hayatımızın her alanında vardır.