Arama

Sümüklüböcek ve salyangozlarda olan antenlerin işlevleri nedir? - Sayfa 2

Güncelleme: 14 Ekim 2014 Gösterim: 15.553 Cevap: 21
Teamoore - avatarı
Teamoore
Ziyaretçi
3 Mart 2010       Mesaj #11
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
Su samurları zaman zaman karaya da çıkarlar. Nemli topraklarda mağaralarda jaguarlardan korunurlar. Salyangozların belası olurlar mı? Salyangozların belası hangi hayvanlardır? Yoksa her hayvanın belası olduğu gibi insandan mı en çok çekiyor Salyangoz?

Sponsorlu Bağlantılar
Yazda daha çok nerede saklanırlar? Ağaçlarda mı yapışık tutunurlar? Ve kurak yaz mevsiminde ne yerler?

Deniz kabuklu salyangozlarının süs eşyası veya takı olarak kullanılmalarıı o deniz hayvanlarının soyunu tüketiyor mu? Risk altındalar mı?
nötrino
Yasaklı
7 Mart 2010       Mesaj #12
Yasaklı
Yukarıya yazdıklarımı okuduysanız sorduğunuz bu soruların cevaplarını orada zati vermişimdir(Su samurlarının beslendiği canlılar,salyangozların beslendikleri canlılar ve hangi canlıların salyangozla beslendikleri vsvs gibi...) Salyangozlar nemli yerlerde ağaç diplerinde bahçelik yerlerde rutubetli alanlarda bulunurlar. Güneşi çok sevmezler Çok soğuk havalarda ve kış mevsiminde toprak altında kış uykusuna yatarlar.Kuru ve sıcak yaz mevsimi onlar için pek uygun olmaz; genelde yağışlı nemli havalarda çok çeşitli otlarla beslenirler ve bu besinlerin fazlasını depo ederler kurak havalarda ise kabuklarına çekilip uyurlar ama bu uykuları kış uykuları kadar uzun sürmez yağışlarla beraber uyanırlar Salyangozlar bahçe ve tarlalara çok ciddi zarar verirler Bu nedenle ilaçlama yapılır ve birçoğu ölür Ayrıca bir çok alanda salyangozlardan yararlanılır Bunların büyük bir kısmı ihraç ediliyordur (boş salyangoz kabuğu,yenebilen salyangoz konservesi,süs eşyası yapımında kullanılan deniz salyangozu kabuğu vsvs gibi...)Ama yinede salyangozların bir gün ihtiyaca cevap veremeyecek düzeye geleceği ve soylarının tükenebileceği düşünülerek bazı uzmanlar suni salyangoz üretme yoluna gidilmesi gerektiğini söylerler
Sponsorlu Bağlantılar
Teamoore - avatarı
Teamoore
Ziyaretçi
7 Mart 2010       Mesaj #13
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
Salyangozlar toprağın altına nasıl girerler? Kazma olayları var mı?

Ben salyangozların çok fazla olduğunu ve azalmakta olmadıklarını düşünüyordum. Yeterince fazla ve risk altında olmayan bir tür diye düşünüyordum soylarının tehlikeye girmesi ve tükenmeleri herhale felaket olur.
nötrino
Yasaklı
8 Mart 2010       Mesaj #14
Yasaklı
Salyangozlar,sert ve killi topraklarda gizlenemezler Bu nedenle daha çok yumuşak toprağı tercih ederler yumuşak toprağı oyarak içine girip ağız kısımlarını bir zar ile kapatırlar böylece çok soğuk havalarda korunmuş olurlar.Salyangozların soylarının tükenmesi,sadece bir varsayımdır.Böyle bir durum ortaya çıkacak olursa ki,olabilir de olmayabilir de işte bu nedenle uzmanlar suni salyangoz üretme yoluna gidilmesi gerektiğini söylerler dedim yani böyle bir olasılığa karşı alternatif çözüm sadece....Sonuçta ekolojik denge bir şekilde kendini yenileyip,dengeleyecektir.
Teamoore - avatarı
Teamoore
Ziyaretçi
9 Mart 2010       Mesaj #15
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
Suni salyangoz nasıl üretilebilir? Kopyalama yöntemi gibi birşey midir acaba?

Salyangozların farklı türleri var mı? (Denizdekiler hariç) Görüntü veya yaşama stili olarak?
Teamoore - avatarı
Teamoore
Ziyaretçi
1 Mayıs 2010       Mesaj #16
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
Kabuksuz yeni bir salyangoz keşfedilmiş. Hem salyangoz hem kabuksuz. Dişiye bir şey fırlatarak ilişkiye geçiyormuş. Bunun adı ve özellikleri nedir? Daha önce bu canlı yok muydu?
nötrino
Yasaklı
3 Mayıs 2010       Mesaj #17
Yasaklı
Alıntı

Suni salyangoz nasıl üretilebilir? Kopyalama yöntemi gibi birşey midir acaba?

Salyangozların farklı türleri var mı? (Denizdekiler hariç) Görüntü veya yaşama stili olarak?

Suni üretim kopyalama değildir;Kopyalama farklı bir olaydır.suni yolla üretim;nesli tükenmeye başlayan canlıların suni üretim yoluyla çoğaltılmalarıdır(suni çoğalma) Aşağıdaki sayfada bazı salyangozlar hakkında bilgi verllmiş bakabilirsiniz

Genbilim-Yumuşakçalar

Alıntı
Teamoore adlı kullanıcıdan alıntı

Kabuksuz yeni bir salyangoz keşfedilmiş. Hem salyangoz hem kabuksuz. Dişiye bir şey fırlatarak ilişkiye geçiyormuş. Bunun adı ve özellikleri nedir? Daha önce bu canlı yok muydu?

Kabuksuz sümüklüböcekden bahsediyorsunuz sanırım.Bu sümüklüböcekle beraber başka tür canlılarda keşfedilmiştir Bunlar arasında en ilginç bulunan tür ise 57 cm boyunda ve ağaç dallarında yaşayan böcek türü olarak görülüyordur Salyangozlar, hermafrodit çift eşeyli canlılardır(sümüklüböcek olarak bilinen kabuksuz bağ salyangozu) Bunlar arasında bazı türlerin tek eşeyli ve dişi olma ihtimali vardır Kara salyangozlarında genelde ok kesesi adında bir uzantı bulunur bu oklar çiftleşme zamanlarında salyangoz tarafından fırlatılır Yeni keşfedilen bu sümüklüböcek türü malezya'nın kinabalu ormanlarının çok yüksek(1500-2000m) kesimlerinde bulunmuş. Özellikleri hakkında detaylı araştırmalar tamamlanınca arşivde(diğer türler arasında) yerini alır bu canlı da...
Teamoore - avatarı
Teamoore
Ziyaretçi
5 Mayıs 2010       Mesaj #18
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
Tek eşeyli ve erkek ihtimali olanlar varmı salyangozlardan veya kabuksuzlardan?

Bu yeni keşfedilen tür için kabuksuz salyangoz dendi bir sitede. Yani sümüklüböcek mi o? Yoksa kabuksuz olabilen bir salyangoz mu? Çünkü sümüklü böcek ve salyangoz farklı diye biliyorum.
nötrino
Yasaklı
5 Mayıs 2010       Mesaj #19
Yasaklı
Sümüklüböcekler,salyangozların alt sınıfından canlılardır Aslında bunlara kabukları olmadığı ve salyangozlara benzedikleri için kabuksuz salyangozlar da deniyordur Ama keşfedilen canlı, ok fırlatan ve yüksek kesimlerde yaşayan sümüklüböcek adıyla geçti tüm haberlerde... Genelde hermafrodit yani çift eşeylidir salyangozlar. Ama tek eşeyli yapıya sahip olanlar ya da dişi olan salyangozlar da bulunabiliyordur Bazılarıda partenogenez(kendi kendine üreme)özelliğine sahiptirler.Salyangozların genelde kabuğu vardır,Kabuksuz olanlar sümüklüböcek sınıfına giriyordur(kabuksuz bağ salyangozları gibi )Bazıları sonradan kabuklarını kaybederek bu sınıfa dahil olmuşlardır Keşfedilen canlının resmini aşağıya verdim Görüldüğü gibi kabuğu olmayan bir sümüklüböcek türü...

Sümüklüböcek ve salyangozlarda olan antenlerin işlevleri nedir?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Kasım 2010       Mesaj #20
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
neden salyangozlar yağmurda çıkar? vucudu ıslansın diye mi