Arama

Ekranın solmasının sebebi nedir, nasıl çözümlenir?

Güncelleme: 19 Haziran 2012 Gösterim: 4.273 Cevap: 6
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Temmuz 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhabalar, arkadaşlar benim ekranımda sorun var ekranımın sol tarafı beyaz diger yerleri soluk birde yazıların kenarları beyaz arasıra iyice kararıp monitör kendisini resetliyor yeni monitör aldım sorunum yine çözülmedi ne yapmam gerek yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler. monitörün arkasındaki kablolarıda yeniledim.
Sponsorlu Bağlantılar
Breath - avatarı
Breath
Ziyaretçi
12 Ağustos 2010       Mesaj #2
Breath - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Merhabalar, arkadaşlar benim ekranımda sorun var ekranımın sol tarafı beyaz diger yerleri soluk birde yazıların kenarları beyaz arasıra iyice kararıp monitör kendisini resetliyor yeni monitör aldım sorunum yine çözülmedi ne yapmam gerek yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler. monitörün arkasındaki kablolarıda yeniledim.

LCD Monitör, LED Monitör, CRT Monitör? Hangisi ise bunu belirtmeniz gerek. Monitörü başka bilgisayarda da deneyin. Bundan amaç arızanın monitörde olup olmadığını kontrol etmektir. Eğer başka bilgisayarda da varsa açıp kontrol etmek gerekebilir.
Sponsorlu Bağlantılar
Bete - avatarı
Bete
Ziyaretçi
13 Ağustos 2010       Mesaj #3
Bete - avatarı
Ziyaretçi
ekran kartı ya da monitörden ama ben bu konularda iyi değilim ev şartlarında nerden anlayabilirim diyorsan yapman gereken şu.
kasaya vur ekran renklerinde bir değişme varsa sorun ekran kartında, monitöre vur eğer renklerde bir değişme varsa sorun monitörde Msn Happy
NOT: Bu yol garantili değildir. Oluşabilecek sorunlardan kullanıcı sorumludur. Msn Happy
Suayipcan - avatarı
Suayipcan
Ziyaretçi
13 Ağustos 2010       Mesaj #4
Suayipcan - avatarı
Ziyaretçi
üzgünüm ama büyük ihtimalle ekran kartı yanmış bir süre sonra kararmaya başlar ekran.Ekran kartını yenile geçer ama daha iyi bir destek için servisine yada bir bilgisayarcıya götürün
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Haziran 2012       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

ekranin sol tarafi karardi ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

Benimde ekranımın sol tarafı karardı arkadaşlar.Kasayı başka bir pc ye taktığımda sorun olmuyor ekranımda sorun var büyük bir ihtimal ama çözünürlügü en düşüge gedirgimde ekran düzeliyor bu seferde ekrandaki simgelerin boyu büyüyor bunun için ne yapabilirim ?
ICE-MAN - avatarı
ICE-MAN
Ziyaretçi
19 Haziran 2012       Mesaj #6
ICE-MAN - avatarı
Ziyaretçi
ekranınız Lcd ise ki büyük olasılıkla öyle, yapmanız gereken eğer sizinde söylediğiniz gibi başka bir monitörde sorun çıkmıyor ise, yeni bir monitör almak. Tabi öncelikle kullanmış olduğunuz ekran bağlantı kablosunuda kontrol edin..
kompetankedi - avatarı
kompetankedi
VIP Bir Dünyalı
19 Haziran 2012       Mesaj #7
kompetankedi - avatarı
VIP Bir Dünyalı
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Benimde ekranımın sol tarafı karardı arkadaşlar.Kasayı başka bir pc ye taktığımda sorun olmuyor ekranımda sorun var büyük bir ihtimal ama çözünürlügü en düşüge gedirgimde ekran düzeliyor bu seferde ekrandaki simgelerin boyu büyüyor bunun için ne yapabilirim ?

Monitörünüz anladığım kadarıyla LCD. LCD monitorlerin en cok sorunlu bölgesi inverterleridir. Monitorun cinsine göre ust/alt yada yanlar sol/sağ dikey ince floresans vardır.

Tipik arızası ya inverter devresi bozulmuş yada bahsettiğiniz gibi sol taraftakı ince floresans yanmıştır. Bundan da anlaşıldığı üzere son kullanıcının yapabileceği şeyler yedek parça ve el becerisiyle sınırlıdır. Tamamen teknik bilgiye sahip kişiler tarafından değiştirilebilir ve bunu sizde değiştirebilirsiniz ancak el becerinize ve yedek parçanıza güveniyorsanız. Temelde LCD panelllerin hepsinde aydınlatma vardır. Ekrandaki görüntünün fark edilmesi (tıpkı karagöz hacivat oyununda kullanılan dekor gibi) arkadaki pleksi glasın yanlardaki floresansın ışımasının yansıtmasıyla çalışır.