Arama

Tıp fakülteleri için lisede hangi dersler önemlidir? - Sayfa 2

Güncelleme: 22 Ekim 2014 Gösterim: 13.599 Cevap: 14
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Aralık 2012       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Kardeşim eğer tıp okuyacaksan öncelikle fen ve dalları , matematik ve sayısala önem vermelisin zaten bu ikisi çok iyi olursa önünde fazla bir engel kalmaz.Ama dediğim gibi matematiğin ve fen biliminin çok iyi olması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sorun Olursa : MaviPrenS@hotmail.com
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Temmuz 2013       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ben liseye yeni başladım tıp fakültesi düşünüyorum bunun hakkında neler yapmalıyım hangi derslere ağırlık vermeliyim??

BAK KARDEŞİM BENDE LİSE 3 TEYİM VE ANADOLU LİSESİNDEYİM VE TIP İSTİYORUM HOCALARIMA DANIŞTIM VE HEM YGS DE HEMDE LYS DE KİMYA VE BİYOLOJİYE ÖNEM VERMEN GEREKİYOR DEDİLER ONLARI BİTİRDİKTEN SONRA MATEMATİĞE ÇOK ÇALIŞ ZATEN ÜNİVERSİTE SINAVINDA MATEMATİK KOLAY OLUR YAPARSIN FİZİKTE ÖZELLİKLE LYS DE 30 SORUDA +24 DOĞRU YAPARSAN GEOMETRİYİ SALLA İSTERSEN GEOMETRİ KİMYA NI YARISI AMA EN ÖNEMLİDEN SIRALARSAK BİYOLOJİ>KİMYA>MATEMATİK>FİZİK>GEOMETRİ :d
Sponsorlu Bağlantılar
hacer arslan - avatarı
hacer arslan
Ziyaretçi
8 Haziran 2014       Mesaj #13
hacer arslan - avatarı
Ziyaretçi
bende tıp istiyorum ve bu sene 8'i btmeme 5 gün kaldı bende MF-3 seçmem gerktiğini öğrendim çünkü burda kimya fizik biyoloji MF-2 MF-1 e göre daha ağırlıklı bu yüzden tıpa karşı daha fazla bilgi edinirsin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Temmuz 2014       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben lise 2. sınıfa geçtim ve bilişim teknolojileri alanında okuyorum ve ben tıp istiyorum o yüzden lise 4. sınıfta alan değiştirmek istiyorum tıp için en fazla kaç puan almalıyım sizce
tıpçı (lar) - avatarı
tıpçı (lar)
Ziyaretçi
22 Ekim 2014       Mesaj #15
tıpçı (lar) - avatarı
Ziyaretçi
Tıp Fakülteleri bölümünde 2013 sınavında Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van) MF3 te taban puanı 454 ile kapatmıştır. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi ise 496 ile kapatmıştır. Yani tıp fakültelerinin puanı 454 ile 496 puan arasında dolaştığını söyleyebiliriz. Tabii bu her sene değişebilecek bir durumdur.

Bu duruma göre bir öğrencinin MF3 ten 455 puan alabilmesi için hangi derslerden kaç net yapması gerekir? (Unutmayın 455 puan 2013 sonuçlarına göre devlet üniversitelerinde en düşük taban puandır.)

Bu konuda size ayrıca şunu da hatırlatmak isterim. Yerleştirme puanında OBP nı da 0.12 etkili olduğu için diploma notunuzun durumu da önemlidir.

Bu nedenle burada verilen bilgi kesin değildir. Sadece bilgilendirme maksadıyla verilmiştir.

OBP pununuzun 400 olduğunu düşünelim. Okuldan gelecek puanınız 48 puan olacaktır. Bu duruma göre MF3 yerleştirme puanı olan 455 alabilmeniz için 407 puana ihtiyacınız var.
0.12
(Verilen değerler ortalamadır. Kesin değildir.) YGS Tükçeden 32 net, YGS matematikten 32 net, YGS sosyal bilgilerden 25 net ve YGS Fen bilimlerinden 25 net yapması gerekir. Ayrıca ikinci sınav olan LYS sınavında ise LYS matemetikte 41 net, LYS Geometride 15 net, LYS fizikte 24 net, LYS kimyada 27 net ve LYS biyolojide 25 net yapması gerekiyor. (Dikkat! bu netler de bir soru türünde azalırken diğerinden fazla yaparakta aynı puan alınabilir. Verilen değerler örnektir)