Arama

Münazara nedir, nasıl münazara yapılır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 12 Mart 2015 Gösterim: 9.188 Cevap: 13
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Aralık 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
münazar nedir nasıl yapılr
EN İYİ CEVABI Efulim verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

münazara bir konuda karşıt iki gurubun görüşlerini çarpıştırdıkları platformdur (alıntıdır ama kendimden xD)
VE BANA ÇOKK ACİL 15 DK İÇİNDE MÜNAZARANIN NNASIL YAPILDIĞINI SÖYLEMESİ GEREKİO BİRİNİN

Sponsorlu Bağlantılar
BU YORUMUN 1 DK İÇERİSİNDA YAYINLANMASINI ÖNEMLE BELİRTİRİM arz ederim >:(- <:(

münazara
isim (müna:zara) Arapça mun¥©ara
1 . Bir konu üzerinde, belli kural ve yöntemlere uyularak yapılan tartışma:
"Bir fikrin münazarasıyla kütüphanesinin önünde sabahladığımız geceler olurdu."- A. H. Müftüoğlu.
2 . edebiyat Divan edebiyatında zıt varlıklar ve kavramlar arasındaki karşıtlığı anlatan yazı türü.

Münazara Nedir?

Tartışma ve Münazara

Münazara, bir konuda karşıt görüşleri savunan takımların fikirlerini çarpıştırdıkları bir tartışma platformudur...
Bir münazara maçının konusu, tartışılabilecek her şey olabilir; ancak ağırlıklı olarak güncel, sosyal ve siyasi meseleler tartışılır. Yarışmacılar maçın başlamasından on beş dakika önce tartışılacak konuyu ve hangi tarafı savunmaları gerektiğini öğrenirler. Münazırlar bu süre içerisinde, maç esnasında aldıkları notlarla son halini verecekleri ve sıra kendilerine geldiğinde sunacakları yedi dakikalık konuşmalarının taslağını hazırlarlar. Sunum esnasında bu notlardan yararlanmak serbesttir. Yaklaşık bir saat süren bu tartışma, jüri heyetinin maç boyunca aldığı notlara dayanarak maçın sonucunu açıklamasıyla sonlanır.
Jürinin değerlendirmesini yaparken öncelikli olarak ele aldığı, yarışmacıların argümanlarını ne kadar etkileyici sundukları değil, bu argümanların ne kadar sağlam ve tutarlı olduklarıdır
Parlementer münazara
Köken olarak İngiliz Parlementosuna dayanmaktadır. Ufak bir İngiliz Parlementosu uyarlaması sayılabilir. Münazarada iki taraf vardır: hükümet ve muhalefet. Bir oturuma hükümet yasa tasarısı sunar.
Tartışılan konu için birkaç gün süre verileceği gibi -Amerika Parlemento Münazarası, 15 dakika süre de tanınabilir -İngiliz Parlemento Münazarası. Konular genelde soyut olmaz. Bir mecliste tartışılabilecek - ya da o anda tartışılan- konular ağırlıktadır. Diğer yandan toplumun genelini ilgilendiren, ama mecliste tartışılamayacak konular da belirlenebilir. Tasarı, şu an uygulanan bir yasa, kendini doğrulayan bir öneri, ya da belirli bir kesimi aşağılayan, küçük düşüren bir konu olamaz.
Kuralları
Hükümet açılış, hükümet kapanış, muhalefe açılış ve muhalefet kapanış olmak üzere 4 farklı takım ve her takımda 2 münazaracı olmak üzere bir münazara maçında toplam 8 kişi yarışır. Konuşma süresi 7 dakikadır.Takımlar verilen konuyu belirli bir disiplin içerisinde tartışmak zorundadır ve ayrıca takımları değerlendiren bir jüri heyeti vardır. Maç sonunda bu jüri heyeti 1. 2. 3. ve 4. olan takımları açıklar ve geri bildirimde bulunur. Geri bildirim, jürinin sıralamayı hangi kriterlere göre yaptığını içerir. Bazı durumlarda konuşmacılara bireysel geri bildirim de yapılabilir.

Tartışma Nedir? Nasıl Yapılır?

Son düzenleyen ener; 8 Aralık 2010 22:09
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Aralık 2010       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
münazara bir konuda karşıt iki gurubun görüşlerini çarpıştırdıkları platformdur (alıntıdır ama kendimden xD)
VE BANA ÇOKK ACİL 15 DK İÇİNDE MÜNAZARANIN NNASIL YAPILDIĞINI SÖYLEMESİ GEREKİO BİRİNİN
Sponsorlu Bağlantılar
BU YORUMUN 1 DK İÇERİSİNDA YAYINLANMASINI ÖNEMLE BELİRTİRİM arz ederim >Msn Sad- <Msn Sad
Son düzenleyen Efulim; 1 Temmuz 2011 10:04 Sebep: Sayfa düzeni .
Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
1 Temmuz 2011       Mesaj #3
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

BU YORUMUN 1 DK İÇERİSİNDA YAYINLANMASINI ÖNEMLE BELİRTİRİM arz ederim >Msn Sad- <Msn Sad

münazara
isim (müna:zara) Arapça mun¥©ara
1 . Bir konu üzerinde, belli kural ve yöntemlere uyularak yapılan tartışma:
"Bir fikrin münazarasıyla kütüphanesinin önünde sabahladığımız geceler olurdu."- A. H. Müftüoğlu.
2 . edebiyat Divan edebiyatında zıt varlıklar ve kavramlar arasındaki karşıtlığı anlatan yazı türü.

Münazara Nedir?

Tartışma ve Münazara

Münazara, bir konuda karşıt görüşleri savunan takımların fikirlerini çarpıştırdıkları bir tartışma platformudur...
Bir münazara maçının konusu, tartışılabilecek her şey olabilir; ancak ağırlıklı olarak güncel, sosyal ve siyasi meseleler tartışılır. Yarışmacılar maçın başlamasından on beş dakika önce tartışılacak konuyu ve hangi tarafı savunmaları gerektiğini öğrenirler. Münazırlar bu süre içerisinde, maç esnasında aldıkları notlarla son halini verecekleri ve sıra kendilerine geldiğinde sunacakları yedi dakikalık konuşmalarının taslağını hazırlarlar. Sunum esnasında bu notlardan yararlanmak serbesttir. Yaklaşık bir saat süren bu tartışma, jüri heyetinin maç boyunca aldığı notlara dayanarak maçın sonucunu açıklamasıyla sonlanır.
Jürinin değerlendirmesini yaparken öncelikli olarak ele aldığı, yarışmacıların argümanlarını ne kadar etkileyici sundukları değil, bu argümanların ne kadar sağlam ve tutarlı olduklarıdır
Parlementer münazara
Köken olarak İngiliz Parlementosuna dayanmaktadır. Ufak bir İngiliz Parlementosu uyarlaması sayılabilir. Münazarada iki taraf vardır: hükümet ve muhalefet. Bir oturuma hükümet yasa tasarısı sunar.
Tartışılan konu için birkaç gün süre verileceği gibi -Amerika Parlemento Münazarası, 15 dakika süre de tanınabilir -İngiliz Parlemento Münazarası. Konular genelde soyut olmaz. Bir mecliste tartışılabilecek - ya da o anda tartışılan- konular ağırlıktadır. Diğer yandan toplumun genelini ilgilendiren, ama mecliste tartışılamayacak konular da belirlenebilir. Tasarı, şu an uygulanan bir yasa, kendini doğrulayan bir öneri, ya da belirli bir kesimi aşağılayan, küçük düşüren bir konu olamaz.
Kuralları
Hükümet açılış, hükümet kapanış, muhalefe açılış ve muhalefet kapanış olmak üzere 4 farklı takım ve her takımda 2 münazaracı olmak üzere bir münazara maçında toplam 8 kişi yarışır. Konuşma süresi 7 dakikadır.Takımlar verilen konuyu belirli bir disiplin içerisinde tartışmak zorundadır ve ayrıca takımları değerlendiren bir jüri heyeti vardır. Maç sonunda bu jüri heyeti 1. 2. 3. ve 4. olan takımları açıklar ve geri bildirimde bulunur. Geri bildirim, jürinin sıralamayı hangi kriterlere göre yaptığını içerir. Bazı durumlarda konuşmacılara bireysel geri bildirim de yapılabilir.

Tartışma Nedir? Nasıl Yapılır?

Sen sadece aynasin...
krdln321 - avatarı
krdln321
Ziyaretçi
16 Ekim 2011       Mesaj #4
krdln321 - avatarı
Ziyaretçi
gençliğin bunalımında bilgi eksikliğimi yoksa ideal noksanlığı mı etkendir? bizim konumuz bilgi eksikliği yardım edin
atillakaan12 - avatarı
atillakaan12
Ziyaretçi
19 Ekim 2011       Mesaj #5
atillakaan12 - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba arkadaşlar. Normalde daha önceden yazmak istediğim fakat birkaç olay yüzünden yazamadığım sorunum var.
- Okulda münazaraya katılmak üzere seçildim, konumu aldım fakat hiçbir şekilde araştırma yapmadım.
KONU : Gelişmiş bir şehirde mi eğitim görmek iyidir yoksa köy yerinde mi ?
- Kendimden cümleler katacağım fakat dimdik gitmek istemiyorum. Sizlerin yardımıyla çeşitli, güzel cümleler katmak istiyorum. Acil bana yardım edebilirseniz gerçekten çok mutlu olurum. Msn Disappointed
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Şubat 2012       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaslar yarın munazara yapıazda sınıfta munazaraya nasıl baslamalıyım biraz bilgi verirmisiniz
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Nisan 2012       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Önce hitap sözcükleriyle başlamalıyız. Ki bu bize bir artı olarak döner. Ve münazara konularına iyi bir şekilde hazırlanıp gelinmelidir. Münazara sırasında düzgün konuşmaya ve 'yani' 'eee' 'ıııı' gibi sözcükler kullanılmamalıdır. Kolay gelsin sizlere Msn Happy
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Nisan 2012       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba Arkadaşlar:
Öncelikle münazaraya iyice çalışıp iyi bir araştırma yaptıktan sonra başlamanızı tavsiye ederim...
Münazaraya hitap sözcükleriyle başlamak yararımızadır. (Bu bize artı olarak döner...) Münazara içerisinde anlam bozukluğu yaratacak kelimeler kullanmamaya özen göstermeliyiz. 'eeee' 'ıııı' 'şey' 'hani' 'yani' gibi..
Ben dahil hepimize kolay gelsin diyorum Msn Happy) BAŞARILAR...
jaws - avatarı
jaws
Ziyaretçi
11 Nisan 2012       Mesaj #9
jaws - avatarı
Ziyaretçi
Münazara Nedir ?

Münazara, bir konuda karşıt görüşleri savunan takımların fikirlerini çarpıştırdıkları bir tartışma platformudur.

Bir münazara maçının konusu, iki taraflı tartışılabilecek her şey olabilir; ancak ağırlıklı olarak güncel sosyal ve siyasi meseleler tartışılır.

Yarışmacılar maçın başlamasından on beş dakika önce tartışılacak konuyu ve hangi tarafı savunmaları gerektiğini öğrenirlar. Münazaracılar bu süre içerisinde, maç esnasında aldıkları notlarla son halini verecekleri ve sıra kendilerine geldiğinde sunacakları yedi dakikalık konuşmalarının taslağını hazırlarlar.

Sunum esnasında bu notlardan yararlanmak serbesttir. Yaklaşık bir saat süren bu tartışma, jüri heyetinin maç boyunca aldığı notlara dayanarak maçın sonucunu açıklamasıyla sonlanır.

Jürinin değerlendirmesini yaparken öncelikli olarak ele aldığı, yarışmacıların argümanlarını ne kadar etkileyici sundukları değil, bu argümanların ne kadar sağlam ve tutarlı olduklarıdır.

Münazara Nasıl Yapılır?

Münazara için genellikle ikişer ya da üçer kişilik iki grup kurulmalıdır. Gruplardan birisi işlenecek konuya olumlu, diğeri ise olumsuz yönden savunmalıdır. Yani, bir grup "tez", diğer grup ise "antitez" i almalıdır. Ayrıca, münazara yapacak kişileri değerlendirecek bir "jüri" seçilmelidir. Jüri, ya başlangıçta ya da münazara yapılacağı gün seçilebilir.

Olumlu tezin savunulması, olumsuzdan daha kolay olduğu için, konuşmaya, olumlu tezi savunan gruptan biri başlamalıdır. Konuşmacıların savunmalarının gücü kadar, taraflı ve tarafsız dinleyicilerin gösterilerinin de jüri üzerinde etkisi bulunur. Ancak, taraf tutan dinleyicilerin, karşı taraf konuşmacılarının moralini bozacak nitelikte gösteride bulunmaları doğru değildir.

Münazaraya katılacak kişilerle , jüri üyeleri münazara tekniği konusunda bilgilendirilmelidir. İki grup da kendi aralarında iş ve konu bölümü yapıp münazara gününe kadar hazırlıklarını tamamlamalıdır. Konuşmacılara, araştırma için en az 2-3 hafta süre verilmelidir.

Gruptaki her kişi savundukları konunun değişik alt konuları hakkında konuşmak zorundadır. Birden fazla kişi, aynı alt konuyu savunamaz. Münazarada yazılı metne bakarak okuma olmaz. Savunulan konu; sözlü ele alınmalıdır. Konuşmacıların, konularını bir kâğıda yazıp okumaları çok yanlıştır...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Nisan 2012       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
tabikide GELİŞMİŞ ßİR şehirde eğitim daha iyidir çünkiii daha gelişmişdir şehir fakat köy geride kalmıştır.