Arama

Güneş yanığı nasıl tedavi edilir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 5 Temmuz 2013 Gösterim: 7.527 Cevap: 3
GreatKing - avatarı
GreatKing
Ziyaretçi
7 Haziran 2011       Mesaj #1
GreatKing - avatarı
Ziyaretçi
Bugün bisikletimle gezeerken kollarımın bronzlaştığını farkettim.eve gittiğimde giydiğim elbise görünüründe bronz elbiseyi çıkartığımda ise gerçek rengim[Doğal rengim] vardı.Şuan kollarım alev alıyormuş gibi yanıyor ne yapmalıyım Kremmi Sürmeliyim sumu tutmalıyım duramıyorum yerimde LÜTFEN ..... ACİLL YARDIM LÜTFEN....Msn Embarrassed
EN İYİ CEVABI Efulim verdi
Alıntı
GreatKing adlı kullanıcıdan alıntı

Bugün bisikletimle gezeerken kollarımın bronzlaştığını farkettim.eve gittiğimde giydiğim elbise görünüründe bronz elbiseyi çıkartığımda ise gerçek rengim[Doğal rengim] vardı.Şuan kollarım alev alıyormuş gibi yanıyor ne yapmalıyım Kremmi Sürmeliyim sumu tutmalıyım duramıyorum yerimde LÜTFEN ..... ACİLL YARDIM LÜTFEN....:$

Verilen bilgiler tavsiye niteliğinde olup en kısa zamanda bir hekime görünmeniz gerekir.Aşağıdaki mesajı inceleyiniz;

Sponsorlu Bağlantılar
Aşırı derecede vücudun güneşte kalan kısımlarında bir süre sonra yanma, kaşıntı ve kızarma meydana gelir. Hatta kısa bir süre sonra da yanan bu yerler su toplamaya başlar. Peki güneş yanığına ne iyi gelir? Öncelikle cildi düzeltebilmek için güneşte fazla kalınmaması gerekir. Bunun dışında yanık tedavisi için aşağıda tavsiye edeceğimiz reçeteler uygulanabilir.

1.Vücutta yanan yerlere soğuk su dökülerek serinletilir daha sonrada çiğ yumurtanın sarısı sürülür, 15 dakika bekletildikten sonra sabunlu su ile ovulmadan yıkanır.
2.Kalamin losyonu sürülür.
3.Yanan yerlere ovulmadan vazelin sürülür yarım saat bekletilir ve sabunlu su ile ovmadan yıkanır.
4.Lavanta çiçekleri haşlanır ve suyu ile pansuman yapılır.

Güneş yanığı
Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
7 Haziran 2011       Mesaj #2
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı
GreatKing adlı kullanıcıdan alıntı

Bugün bisikletimle gezeerken kollarımın bronzlaştığını farkettim.eve gittiğimde giydiğim elbise görünüründe bronz elbiseyi çıkartığımda ise gerçek rengim[Doğal rengim] vardı.Şuan kollarım alev alıyormuş gibi yanıyor ne yapmalıyım Kremmi Sürmeliyim sumu tutmalıyım duramıyorum yerimde LÜTFEN ..... ACİLL YARDIM LÜTFEN....Msn Embarrassed

Verilen bilgiler tavsiye niteliğinde olup en kısa zamanda bir hekime görünmeniz gerekir.Aşağıdaki mesajı inceleyiniz;

Sponsorlu Bağlantılar
Aşırı derecede vücudun güneşte kalan kısımlarında bir süre sonra yanma, kaşıntı ve kızarma meydana gelir. Hatta kısa bir süre sonra da yanan bu yerler su toplamaya başlar. Peki güneş yanığına ne iyi gelir? Öncelikle cildi düzeltebilmek için güneşte fazla kalınmaması gerekir. Bunun dışında yanık tedavisi için aşağıda tavsiye edeceğimiz reçeteler uygulanabilir.

1.Vücutta yanan yerlere soğuk su dökülerek serinletilir daha sonrada çiğ yumurtanın sarısı sürülür, 15 dakika bekletildikten sonra sabunlu su ile ovulmadan yıkanır.
2.Kalamin losyonu sürülür.
3.Yanan yerlere ovulmadan vazelin sürülür yarım saat bekletilir ve sabunlu su ile ovmadan yıkanır.
4.Lavanta çiçekleri haşlanır ve suyu ile pansuman yapılır.

Güneş yanığı
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Sen sadece aynasin...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Temmuz 2013       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar bu hafta bronzlaştım ancak omuzlarım ve göğüs üstlerim çok fazla yandı 2 gün sonra soyulmaya başladı ve çok kötü duruyor. Resmen pembe pembe benekler. Bunu nasıl düzeltebilirim ya da eski rengine nasıl dondurebilirim? Simdiden tesekkurler
Intersect - avatarı
Intersect
VIP VIP Üye
5 Temmuz 2013       Mesaj #4
Intersect - avatarı
VIP VIP Üye
Güneş yanığı sadece birkaç gün acı verip sonra sonsuza dek yok olan bir sorun değildir. Etkisi yıllar sonra da ortaya çıkabilen ciddiye alınması gereken bir cilt sorunudur.

Güneş yanığı tedavisi;

Güneş yanığı sadece birkaç gün acı verip sonra sonsuza dek yok olan bir sorun değildir. Etkisi yıllar sonra da ortaya çıkabilen ciddiye alınması gereken bir cilt sorunudur.

Birinci derece ve ikinci derece güneş yanığı arasındaki fark nedir? Nasıl tedavi edilir? Güneş yanığı sonrasında kaşıntıyı önlemek için ne yapabiliriz? Derimizin soyulmasını önleyebilir miyiz? Peki, güneş yanığı cildimiz için kalıcı sorun yaratır mı? Sorularınızın yanıtları pudra.com’da…

Güneş yanığı tedavisi ile ilgili tüm merak edilenleri Dermatolog Dr. Betül Şengör açıklıyor:

Güneş yanığı nasıl geçer?
Tedaviyi güneş yanığının evresine göre planlamak gerekir. Birinci derece yanık denilen kızarıklık evresinde acı vardır. Acıyı dindirmek için soğuk pansuman iyi gelir. Ancak, bunu soğuk suyla yapmak çok iyi bir fikir değildir. Çünkü su cildi kurutabilir.

Yoğurt gibi sürülebilecek kremler var piyasada. Gümüş silfodiyazin ya da lanolin içerikli veya bitkisel aloe veralı yanık önleyici kremleri yanık oluşmuş olmasına rağmen sürmek faydalıdır.

Birinci derece yanıkta sıvı kaybı ortaya çıktığı için ağızdan alınan sıvı oranını yükseltmekte fayda vardır. Kese yapmak ya da tahrişe neden olacak kıyafetler giymek sakıncalıdır. Ağrıyı azaltan antienflamatuar amaçlı parasetamol ilaç içilebilir.

Aspirin çocuklarda özellikle güneş yanığında tehlikelidir, kullanılamaz. Kan dolaşımını sulandırıcı ve hızlandırıcı etkisi güneş yanığıyla örtüştüğünde tehlikeli sonuçlar doğabilir.

Antienflamatuar ilaç içmek ve cildi yoğurt kıvamında bir kremle nemlendirmek, güneş yanığına karşı birinci basamak tedavidir. Bu tedavi şekli devam ettiği sürece yanık iki üç gün içinde geçecektir.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Yok bir şey iyiyim. Sadece ölü olmayı tercih ederdim.