Arama

Sosislinin adı neden İngilizcede hotdog yani sıcak köpektir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 14 Nisan 2014 Gösterim: 18.845 Cevap: 5
Teamoore - avatarı
Teamoore
Ziyaretçi
19 Eylül 2011       Mesaj #1
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
Bir bilginiz var mı nasıl başladı?
EN İYİ CEVABI Chelsea_Eny verdi
Değişik bir soru aslında.Bir kaç siteye baktım.Ve bu sitelerden birisinde:
1845 lerde almanyada yapılan sosislerin KÖPEK ETİNDEN yapıldığı farz ediliyordu. İsİm 21.yy 'a kadar değişmeden kaldı.
Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyordu.

Vikipedi'de ise
Hot dog’un icadı üzerine hak iddia etmek oldukça zor. Çünkü sosisin yaratılışı, hot dog sosisinin (veya bir başka sosisin) ekmek üzerine koyuluşu, elle yenen bir çörek ya da sosis-çörek kombinasyonunun “hotdog” olarak adlandırılması üzerine çeşitli hikâyeler öne sürülmüş durumda.
Pek açıklamamış ama en azından bir kaç bilgi içeriyor.

Aslında sözlükten de baktım köpek olarak geçiyor ''dog''.Çeviri sitelerinden de bakınca hotdog'un anlamı sosisli sandiviç olarak çıkıyor.Dog'un köpekten başka bir anlamı olabilir diye düşünüyorum.

Kaynak:Sosislinin adı neden İngilizce'de hotdog yani sıcak köpektir? - Mynet Cevaplar
Chelsea_Eny - avatarı
Chelsea_Eny
Ziyaretçi
25 Ekim 2011       Mesaj #2
Chelsea_Eny - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Değişik bir soru aslında.Bir kaç siteye baktım.Ve bu sitelerden birisinde:
1845 lerde almanyada yapılan sosislerin KÖPEK ETİNDEN yapıldığı farz ediliyordu. İsİm 21.yy 'a kadar değişmeden kaldı.
Sponsorlu Bağlantılar
Yazıyordu.

Vikipedi'de ise
Hot dog’un icadı üzerine hak iddia etmek oldukça zor. Çünkü sosisin yaratılışı, hot dog sosisinin (veya bir başka sosisin) ekmek üzerine koyuluşu, elle yenen bir çörek ya da sosis-çörek kombinasyonunun “hotdog” olarak adlandırılması üzerine çeşitli hikâyeler öne sürülmüş durumda.
Pek açıklamamış ama en azından bir kaç bilgi içeriyor.

Aslında sözlükten de baktım köpek olarak geçiyor ''dog''.Çeviri sitelerinden de bakınca hotdog'un anlamı sosisli sandiviç olarak çıkıyor.Dog'un köpekten başka bir anlamı olabilir diye düşünüyorum.

Kaynak:Sosislinin adı neden İngilizce'de hotdog yani sıcak köpektir? - Mynet Cevaplar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Ekim 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Onu ingilizlere sormak lazım bence ;D
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Aralık 2011       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ayakları yere yakın uzun gövdeli bir köpek cinsi var ...olması gerekenden daha uzun bir gövdesi var ....komik görünüyor uzatılmış gibi....sosis yutmuş gibi duruyor...sosisin adına amerikada bu köpeğe olan benzerliği nedeni ile hot dog yani sıcak köpek diyorlar ... bu kadar basit....
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Mart 2014       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Hotdogu bulan adam hotdogu tanıtmak için kendi köpeğini ekmeğin arasında bir poster hazırladı
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Nisan 2014       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Teamoore adlı kullanıcıdan alıntı

Bir bilginiz var mı nasıl başladı?

amerikaya gitmişler acıkmışlar hotdog dan başka bir şey bulamamışlar ve sonunda mecburen 2 adet ısmarlamışlar- dursun temele sormuş ? sana köpeğin neresi geldi?- işte cevap.