Arama

Kalem düzenekleri nelerdir? - Sayfa 3

En İyi Cevap Var Güncelleme: 1 Mart 2014 Gösterim: 18.858 Cevap: 29
life123 - avatarı
life123
Ziyaretçi
11 Şubat 2014       Mesaj #21
life123 - avatarı
Ziyaretçi
lütfen şu kamış kalem filan onların düzseneklerini söyleyinn
Sponsorlu Bağlantılar
misafir - avatarı
misafir
Ziyaretçi
12 Şubat 2014       Mesaj #22
misafir - avatarı
Ziyaretçi
bana da lazım bende yaaaaaaa5. sınıftayım
Sponsorlu Bağlantılar
misafir - avatarı
misafir
Ziyaretçi
14 Şubat 2014       Mesaj #23
misafir - avatarı
Ziyaretçi
peki kamış kalemin düzenekleri nelerdir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Şubat 2014       Mesaj #24
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mürekkepli kalem in içindeki mürekkep donmuştur beş kilometreye kadar çizgi çekilir
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Şubat 2014       Mesaj #25
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kalemlerin düzeneklerni istiyorum aaciiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Şubat 2014       Mesaj #26
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
tüy dolma tükenmez kurşun kuru boya düzenekleri istiyorum
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Şubat 2014       Mesaj #27
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kuru kalemler nelerden yapılır?
1907 ebrar - avatarı
1907 ebrar
Ziyaretçi
1 Mart 2014       Mesaj #28
1907 ebrar - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

merhaba ben eda bende 5.sınıftayım türkçe dersinde kamış,tüy kalem,dolma kalem,tükenmez kalem,kurşun kalem ve kuru boya kaleminini istiyor yardım ederseniz seviniirm Msn Happy

( Eda cım benim adım Ebrar sorunu cevaplayayım kuş tüyü kalemi şöyle yapılır:kuşun kanadını yerde görürsen onu al sonra kanadın ucunu sivrileştir ve onu bir şişe dolusu mürekkebe batır tabi ucunu sonra yazabilirsin cnm yardım istersen her zaman yardım ederim bu arada ben 7.sınıfa gidiyorum iyi çalışmalar sana. Büyüklerinden yardım istemeyi de unutma eğer yapamazsan.
nicely - avatarı
nicely
VIP VIP Üye
1 Mart 2014       Mesaj #29
nicely - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

kuru kalemler nelerden yapılır?

Kuru Boya Kalemi Yapılışı
Modern kalemler, endüstriyel olarak ince tabanlı grafit ve kil tozu karışımının su eklenerek oluklu ahşap çubuklara yerleştirilip fırınlanmasıyla üretilir.Ortaya çıkan bu dizeler, süzme yap veya erimiş muma daldırılır. Birleştirilen oluklu kalemler, sarılır ve boyanır.
kuru boya kalemi nelerden yapC4B1lC4B1r

kuru boya kalemi yapılışı video

Birbirimize tutundukça ;Bıçakların ucu kapanacak.. ~Smiley9TenderMsn Inlove
nicely - avatarı
nicely
VIP VIP Üye
1 Mart 2014       Mesaj #30
nicely - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
misafir adlı kullanıcıdan alıntı

peki kamış kalemin düzenekleri nelerdir.

Kamış kalem düzenekleri, kamış kalem nelerden yapılır kısaca açıklayacağız.
Kamış kalem, Irak ve İran yöresinde yetişen özel kamışlardan yapılırlar. Bunların yanında Hint ve Cava kamışlarından da yapılabilir. Genellikle koyu kestane renginde olan kamış kalemlerin en kalitelisi Irak ve İran kamışından yapılanlarıdır. Türk ve Arap medeniyetlerinde kamış kalemler bu şekilde yapılırdı. Roma medeniyetlerinde ise bambu ve saz gibi içi boş özellikte olan saplardan yapılırdı.
Günümüze geldiğimizde kamış kalemlerin çok daha farklı kamış türlerinden yapıldığını görüyoruz. Yine günümüzde kullanım alanı çok dar olan kamış kalemler sadece özel isek üzerine üretilirler.
kamis kalem
Nasıl Yararlanılır

Yazı yazma ve çizim aracı olan kalemlerin günümüzde bir çok versiyonu bulunmaktadır. Tarihte kullanılan kamış kalemler günümüzde pratik olmadıkları için pek fazla kullanılmazlar.Kamış kalemler nadiren kullanılır ve daha çok hattat sanatı için kullanılır. Güzel yazı yazmak ve hat sanatı için kullanılan kamış kalemler en çok bu alanda faydalanılır.
Sazlardan ve kam

Düzenekleri Nelerdir

Kamışın boğumu kalemtraşla alındıktan sonra kalem uç kısmı kalemi açandan yana olmak üzere sol elin avucu içine yatırılır ve kalemin açılan kısmı uzunca bir badem görüntüsü verinceye kadar iki yandan kesilir ve yontulur. Kamış yeterince sert değilse biraz daha tok bir badem şekli tercih edilir. Kalemin gövdesinden ucuna doğru incelerek uzayan kısmına dil uç kısmına ise ağız denir. Ağzı dilinden daha enli açılan kaleme de çakşırlı kalem adı verilir.

Daha sonra kalemin ağzı makta’ üzerine yatırılarak ya da elde dikine çatlatılır. Buna şakk etmek tabir olunur. Sonra da yine makta üzerinde kalemin ucu yazılacak yazının gerektirdiği meyil gözetilerek kesilir. Bu işleme de katt etmek veya kat’ denir. Kalem ağzının yazana yakın tarafı ünsi diğer tarafı da vahşî adıyla adlandırılır.
Birbirimize tutundukça ;Bıçakların ucu kapanacak.. ~Smiley9TenderMsn Inlove