Arama

Dünya Kentleri: Astana

Güncelleme: 20 Mayıs 2011 Gösterim: 2.217 Cevap: 1
LaSalle - avatarı
LaSalle
Ziyaretçi
21 Nisan 2010       Mesaj #1
LaSalle - avatarı
Ziyaretçi
Astana
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar

Astana centr

Astana
, Kazakistan'ın başkenti ve en büyük 2. şehridir. Nüfusu 600.000 (2004) civarındadır. 1998'de Kazakistan'ın başkenti ilan edilen şehir Akmola Eyaleti sınırlarında bulunmaktadır. Kazakistan'ın orta kesimindedir. İnsanların güney kesiminde yığılmasını önlemek için başkent buraya taşınmıştır.

Astana Kazakça'nde "Başkent" anlamına gelmektedir. Eski isimleri sırasıyla Akmolinsk (Çarlık Rusyası dönemi), Tselinograd (Sovyetler Birliği dönemi) ve Akmola'dır.

Kardeş şehirler

• 22px Flag of Turkeysvg Ankara, Türkiye
  • 22px Flag of Turkeysvg İzmir, Türkiye
  • 22px Flag of Russiasvg Moskova, Rusya
  • 22px Flag of Russiasvg Kazan, Rusya
  • 22px Flag of Russiasvg Saint Petersburg, Rusya
  • 22px Flag of Jordansvg Amman, Ürdün
  • 22px Flag of Polandsvg Gdańsk, Polonya
  • 22px Flag of Polandsvg Varşova, Polonya
  • 22px Flag of Georgiasvg Tiflis, Gürcistan
  • 22px Flag of South Koreasvg Seul, Güney Kore
  • 22px Flag of Latviasvg Riga, Letonya

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
20 Mayıs 2011       Mesaj #2
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi

Astana
Sponsorlu Bağlantılar

Ad:  Astana_SPOT_1110.jpg
Gösterim: 239
Boyut:  103.7 KB
Astana kentinin uzaydan görünüşü

Eskiden (1961-1992 arasında Tselinograd, (1992-1999 arasında, Akmola adını taşıyan Kazakistan'ın ortakuzeyinde kent.

Kazak hükümetinin 1994'te aldığı kararla başkenti Almatı'dan Astana'ya taşıma sürecinin sonunda 10 Aralık 1997'de resmî başkent oldu. Zamanla Almatı'nın yönetsel önemini yitirerek daha çok iş, ticaret, kültür, bilim ve turizm merkezine dönüşmesi, buna karşılık Astana'nın yönetim işlevlerinin güçlenmesi beklenmektedir.

Kent, Trans-Kazakistan ve Güney Sibirya demiryollarının kavşak noktasında, İşim ırmağının kıyısında yer alır. 1824'te bir Rus askerî karakolu olarak kuruldu. 1868'de yönetsel işlevler kazandı. 1939'da yönetim birimi merkezi oldu. 1950'lerin ortalarında İşlenmemiş Toprakların Tarıma Açılması kampanyasının başlamasından sonra kent hızla gelişti. 1960'ta, Kazak Cumhuriyeti'ndeki beş kuzey yönetim birimini birleştiren bölgenin merkezi olarak daha da önem kazandı ve bu statüsünü 1965'e değin korudu. Bu dönemde kentte pek çok yeni bina yapıldı ve başta öğretmenlik olmak üzere, tarım, tıp, mühendislik ve inşaat alanlarında uzmanlaşmış yükseköğretim kurumları ve araştırma merkezleri kuruldu. Kent nüfusunun büyük bölümü demiryollarında çalışmaktadır. Kentte çeşitli tarım makineleri üretilir.

Ad:  450px-Bayterek.jpg
Gösterim: 569
Boyut:  71.2 KB

Ad:  800px-ASTANASEPT2009.jpg
Gösterim: 152
Boyut:  83.3 KB

MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi