Arama

Köşk - Aydın

Güncelleme: 28 Ocak 2012 Gösterim: 1.048 Cevap: 0
GüNeSss - avatarı
GüNeSss
Ziyaretçi
28 Ocak 2012       Mesaj #1
GüNeSss - avatarı
Ziyaretçi
Köşk - Aydın
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bilgiler
  • Şehir nüfusu: 25,321
  • Rakım: 162 metre
  • Koordinatlar °′K, °′D
Genel bilgiler
  • Ülke: Türkiye
  • Coğrafi Bölge: Ege
  • İl: Aydın
  • Plaka: 09
Köşk, Ege Bölgesi'nde Aydın ilinin bir ilçesidir.
Sponsorlu Bağlantılar
Aydın İline bağlı bir ilçe olan Köşk doğusunda Sultanhisar, güneydoğusunda Yenipazar ilçeleri, batısında Merkez ilçe Aydın, kuzeyinde de İzmir ili ile çevrilidir.
İl merkezine 18 km uzaklıkta, Aydın-Denizli karayolu üzerindedir.2000 Yılı nüfus sayımına göre ilçe nüfusu toplam 25.338’ dir. Bunlardan 16.975’i köylerde , 8.363’ü ilçe merkezinde yaşamaktadır. Nüfusun %70 i yerli halktır, %30 u da göçmendir.
İlçenin ekonomisi tarıma dayalıdır. Ekili ve dikili alan toplam 106.471 dekardır. İlçe merkezi ve ova köylerinde narenciye, pamuk, mısır, yüksek arazi yapısı olan köylerde önemli miktarda zeytin, kestane, incir üretilmektedir. Ayrıca önem sırasına göre karpuz erik şeftali buğday gibi ürünler de yetiştirilmektedir. Bölgenin en büyük kestane pazarı Köşk ilçesinde kurulmaktadır. Yılda 10.000 ton kestanenin önemli bir bölümü selekte edilmiş ve ambalajlanmış olarak pazarlanmaktadır. Hayvancılık tarımın yanında ikinci bir iş olarak yapılmaktadır.
1878 yılında nahiye olan Köşk nüfus azalmasından dolayı 1932-1958 yılları arasında köy statüsünde yönetilmiş 1958 yılında tekrar nahiye olmuştur. Köşk adını 1653 yılında meydana gelen deprem nedeniyle almıştır. Halk buna istinaden “Göçük” ismini vermiş daha sonraları “Göçük”e olan benzerliğinden dolayı “Köşk” adına dönüşmüştür
İlçe genelinde 1 lise 16 ilköğretim okulu olmak üzere 17 okulda eğitim-öğretim verilmektedir. Bu okullarda; 152 öğretmen 3695 öğrenci öğrenim görmektedir.
Köşk Kaymakamı: İsmail SOYKAN
Köşk Belediye Başkanı:Rıfat Kadri KILINÇ
Köşk İlçe Tarım Müdürü: Osman AKSÖZ'dür.

2616x

2618q

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.