Arama

Karacabey - Bursa

Güncelleme: 24 Temmuz 2012 Gösterim: 2.037 Cevap: 1
GüNeSss - avatarı
GüNeSss
Ziyaretçi
11 Şubat 2012       Mesaj #1
GüNeSss - avatarı
Ziyaretçi
Karacabey - Bursa
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bilgiler
  • İlçe nüfusu: 79.736
  • Şehir nüfusu: 54.296
  • Köy ve belde nüfusu: 25.440
  • Yüzölçümü: 1285 km²
  • Koordinatlar °′, °′
Genel bilgiler
  • Ülke: Türkiye
  • İl: Bursa
  • Posta kodu: 16700
  • Alan kodu: 0224
  • Plaka: 16
Karacabey, Bursa'nın 65 km batısında yer alan Bursa'ya bağlı bir ilçedir.
Sponsorlu Bağlantılar
Yölçümü 1285 km², toplam nüfusu 79.000, kent nüfusu 52.000 civarlarındadır. Merkez bucağına bağlı 66 köyü vardır.
Nüfus Bakımından, İnegöl, Gemlik, Mustafakemalpaşa ve Orhangazi 'dan sonra Bursa'nın 5. Büyük ilçesidir.
Bölgede ılıman Marmara iklimi görülür.
Toprakları yüksek verimli Karacabey Ovası'nda en çok buğday,domates, arpa, mısır, fasulye, bezelye, şekerpancarı, pamuk, ayçiçeği ve tütün yetiştirilir. Ayrıca sebzecilik ve meyvecilik gelişmiştir; hayvancılık ileri düzeydedir. Hayvancılık halka büyük gelir sağlar. İlçe merkezi, Bursa şehir merkezine 65 km'lik işlek bir karayoluyla bağlanır.
Karacabey, antik dönemde Miletopolis, Roma Döneminde Mihaliç adı ile bilinmekteydi.Ünlü Mihaliç ( Mağlıç)peyniri bu yöremize özgüdür. Tarihte sırayla Bitinyalılar, Lidyalılar ve Pers Krallığı'nın egemenliğine girmiştir. Kentin belli başlı tarihi eserleri Sultan I. Murat'ın yaptırdığı Ulu Cami, 1457 yılında Karaca Bey tarafından yaptırılan Karacabey Cami (İmaret Cami) ile Karacabey-Bursa yolu üzerinde ve Uluabat kıyısındaki Osmanlı dönemi yapısı Issız Han'dır. Karacabey'in Marmara Denizi sahilinde bulunan Bayramdere, Ulubat Gölü'nün güneyinde bulunan Ayvaini Mağarası turistik yerleridir.

Gezilecek Yerler
Atatürk Kültür Parkı Karacabeyin en büyük parkıdır.İçinde birçok Cafe ve spor aletleri bulunur.

Heykel/Cumhuriyet Meydanı
Şehrin tam göbeğinde bulunan geniş meydandır. Adını Atatürk heykelinden alır. Buranın bir özelliğide her yolun ilçede, buraya çıkmasıdır.

Sevgi Yolu
Heykel'den pazar yerine kadar olan trafiğe kapalı özel yoldur. Çok sayıda dükkânlar bulunur.

Kültür Park
Şehrin dışında bulanan yaş meyve-sebze halinin yanındadır.İçerisinde yapay göl,büfe,restaurant,kafe,düğün salonu,çocuk parkı,lunapark bulunur.

Gençlik Parkı
Uzun ağaçların yemyeşil bir bahçenin içerisinde kendinizi doğanın bir parçası hissedeceğiniz 1950 lerde yapılmış. terminalin üst kısmında bulunan alanda yerleşir.İçerisinde kafeler, Restoranlar ve düğün salonu bulunur.

Çamlık Mesire Yeri
Uzun çam ağaçları,piknik masalarıyla yemyeşil bir alan tertemiz bir hava ile sizi içerisinde huzurla tanıştıracak güzel bir piknik yeridir. Esentepe mahallesinin bitiminden sonra başlar ayrıca yüksekokul, liseler ile komşudur.

Bursa Caddesi
İlçenin en uzun ve en işlek caddesidir. Bankalar, Mağazalar, Marketler ve birçok dükkân bu yol üzerinde bulunur. Şehrin girişinden heykele kadar devam eder.

Ulaşım
Karacabey; Bursa-İzmir, Bursa-Balıkesir, Bursa-Çanakkale, yolları arasında bulunduğu için birçok firma tarafından ilçeye ulaşım kolay bir şekilde sağlanır.Karacabey Şehirlerarası Otobüs Terminali ilçenin Heykel diye adlandırılan mekanın alt kısmında kalır.

Otobüsler
Kamil Koç, Metro, Ulusoy,Karacabey Seyehat başta olmak üzere ilçenin diğer il ve ilçelere ulaşımını sağlarlar.

Minibüs
İlçe içinde birden fazla hatta birden çok minibüs şehiriçi ulaşımı sağlamaktadır, Hafta içi 20 dk. arayla geçebilen Minibüsler pazar günleri 1 saat arayla ulaşımı sağlamaktadır.

Taksiler
Terminal,Devlet Hastaneleri ve Heykel de bulunun duraklarda şehiriçi arzu ettiğiniz yere uygun fiyatlarla ulaşımı sağlarlar.
Sağlık
Hastaneler
  • Karacabey Devlet Hastanesi ( A blok şehir merkezinde )
  • Karacabey Devlet Hastanesi ( B blok sanayi bölgesinde eski SSK hastanesidir )
Ayrıca 200 yataklı yeni devlet hastanesi için projeler hazırlanmaktadır.
Sağlık Ocakları
  • Karacabey 1 nolu Aile Hekimliği Merkezi ( Heykel )
  • Karacabey 2 nolu Aile Hekimliği Merkezi ( Esentepe )
  • Karacabey 3 nolu Aile Hekimliği Merkezi (Gazi Mahallesi)
Özel Polikilikler Ve Hastaneler
Karacabey Özel Polikiliniği(Bursa Caddesi)

Klinikler
İlçede birden fazla özel diş,göz klinikleri mevcuttur.
Eğitim
Üniversite / Meslek yüksek okulu
Karacabey Meslek Yüksek Okulu Karacabey ilçesinin Esentepe mevkinde bulunan Uludağ Üniversitesi'ne bağlı bir yükseköğretim kurumudur.
Liseler
  • Karacabey Anadolu Teknik Lisesi
  • Karacabey Anadolu Lisesi
  • Karacabey Lisesi
  • Karacabey İmam Hatip Lisesi
  • Karacabey Anadolu Ticaret Lisesi
  • Karacabey Erkek Tenknik Liesi
  • Karacabey İMKB Meslek Lisesi
  • Karacabey Sadık Yılmaz Ticaret Meslek Lisesi
  • Karacabey Teknik Lise Ve Endürstri Meslek Lisesi
İlk ve Orta Öğretim Kurumları
  • Atatürk ilköğretim okulu
  • Cumhuriyet ilköğretim okulu
  • Taşlık ilköğretim okulu
  • Şehit Serkan Şahin ilköğretim okulu
  • Uluabatlı Hasan ilköğretim okulu
  • Şehit Bahadır Tayfur ilköğretim okulu
  • Ömer matlı ilköğretim okulu
  • Hacı Ahmediye Onur İlköğretim okulu
  • İstiklal İlköğretim okulu
  • 14 Eylül ilköğretim okulu
Karacabey Halk Eğitim Merkezi
Yabancı dil, resim, müzik, el sanatlarına yönelik çeşitli kurslar uygun fiyatlarla Karacabey halkına sunulmaktadır.
Mahalleler / Semtler
  • Karacaahmet Mahallesi
  • Canbalı Mahallesi
  • Gazi Mahallesi
  • Esentepe Mahallesi
  • Emirsultan Mahallesi
  • Hüdavendigar Mahallesi
  • Tabaklar Mahallesi
  • Sırabademler Mahallesi
  • Saadet Mahallesi
  • Tavşanlı Mahhallesi
  • Yeni Mahalle
  • Garipçe Mahallesi
  • Selimiye Mahallesi
  • Yenice Mahallesi
  • Runguçpaşa Mahallesi
  • Nasrettin Mahallesi
  • Mecidiye Mahallesi
  • Mamuriyet Mahallesi
  • Abdullahpaşa Mahallesi
  • Drama Mahallesi
  • Hamidiye Mahallesi

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 4 üye beğendi.
buz perisi - avatarı
buz perisi
VIP Lethe
24 Temmuz 2012       Mesaj #2
buz perisi - avatarı
VIP Lethe
Karacabey
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi
Sponsorlu Bağlantılar

Bursa iline bağlı ilçe ve bu ilçenin merkezi olan kent. Arazi, Ulubat Gölü'nden batıya doğru uzanan geniş bir ovayı kaplar. Kasaba, Bursa-Bandırma yolu üzerinde yer alır. Tahıl tarımı, meyve ve sebzecilik, hayvan ve hayvan ürünleri üretimi yapılır. Yüzölçümü 1.285 km2, ilçe nüfusu 79.254, merkez nüfusu 39.231 (1997).

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
In science we trust.