Arama

Gamze Nedir?

Güncelleme: 12 Ocak 2008 Gösterim: 28.358 Cevap: 1
asla_asla_deme - avatarı
asla_asla_deme
VIP Never Say Never Agaın
12 Ocak 2008       Mesaj #1
asla_asla_deme - avatarı
VIP Never Say Never Agaın
gamze

isim Arapça ¦amze
Sponsorlu Bağlantılar
1 . Bazı insanların çenelerinde, yanaklarında doğal olarak bulunan özellikle güldüklerinde daha iyi görülen küçük çukur:
"Böyle gülümsediği zaman ağzının iki yanında iki şirin gamze belirirdi."- H. Taner.
2 . eskimiş Yan bakış, göz süzme, sitemli bakma:
"Elif kaşlarını çatar / Gamzesi sineme batar."- Karacaoğlan.

X-Sözlük Konusu: ne demek anlamı tanımı.
Şeytan Yaşamak İçin Her Şeyi Yapar....
_PaPiLLoN_ - avatarı
_PaPiLLoN_
Ziyaretçi
12 Ocak 2008       Mesaj #2
_PaPiLLoN_ - avatarı
Ziyaretçi
yapmfizik itibarıyla " yanakta doğal olarak bulunan ve gülümseme esnasında oluşan çukurluk" diye bir tanımı olsa da uşşâk ve şuarâ milleti için gamze: "yârîn kirpik altından kaçamak bakışı , gizlice göz süzmesi , nazar değmesi"" olarak görülmüş , dillendirilmiştir .
Bu açıdan nedime göre cellat (âfet-i cân dediler gamze-i cellâdın için), karaca oğlan'a göre saplanmaya,can almaya hazır ok (özü şirin,sözü şirin bir güzel/gamzesi ok,kaşı yay'a bağlıdır) , kadı burhaneddin'e göre ciğere saplanıp iki büklüm etmiş ok (acâip gamzesi vardır ki vuralı ciğerde ok / kaddim ok gibi doğruyken kaşı gibi kemânn oldu) , râmiz'e göre gönülleri esir eden bir avcı (yine sürgün avına çıkdı meğer gamzelerin / sürüsüyle tutulur âşık-ı ser-bâz sana), nâbî'ye göre aşıkların vazgeçilmezi naz (naz ederse gamzesi uşşâk-ı zâra naz eder) , nefi'ye göre lisân-ı hâl'e bir tercumandır(gamzen suâl'e başlasa uşşâk'a her müjen / gûyâ lisân-ı hâl ile bir tercuman olur)
Sponsorlu Bağlantılar
o derece telef edicidir ki gamze bir fars şairi yarısı için şöyle söylemiş :
be nîm gamze tuvânî ki katl-i âm kunî
neuzubillaha eğer ""gamze" râ tamâm kunî
(Yâr'in yarım bir gamzesi bile âşıklar arasında katliama sebep oldu . Allah korusun ya o gamze tamam olsayıdı!...)

Gamzelerim...
Ben hüzünlerle sevdim şiirleri
Ben hüzünlerle büyüttüm kendimi
Küçükken gamzelerim vardı benim
Büyüdükçe hüzne sattım hepsini...
Bedirhan GÖKÇE

Gamzedeler
Gam vurur gam zedeler
Sinemi hakkak delemez
Delerse gamze deler