Arama

Muhtaç Nedir?

Güncelleme: 23 Ocak 2016 Gösterim: 2.513 Cevap: 2
ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
31 Mayıs 2009       Mesaj #1
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Muhtaç

Sponsorlu Bağlantılar
sıfat Arapça mu§t¥c

1 .
Bir şeye gereksinim duyan:
"Bunu işitmeye ne kadar muhtaçmış!"- A. Ağaoğlu.
2 . Yoksul, fakir (kimse):
"Muhtaç hemşehrilerin bir kısmı etrafımda dolaşmaya, bana kur yapmaya başladılar."- R. N. Güntekin.
3 . Bakmaya mecbur olduğu aile bireylerini veya kendisini geçindirmeye yetecek geliri, malı, kazancı bulunmayan.

Atasözü, deyim ve birleşik fiiller
  • (birine) muhtaç etmek
  • muhtaç olmak

X-Sözlük Konusu: ne demek anlamı tanımı.
Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Şubat 2013       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

yani ne yassam olmuuyo ben sana muhtacım diyolar..ama ben anlamadım

Anlam 1 : Bir şeye ihtiyaç duyan.
Anlam 2 : Yoksul, fakir (kimse).
Sponsorlu Bağlantılar
Anlam 3 : Bakmaya mecbur olduğu aile bireylerini veya kendisini geçindirmeye yetecek geliri, malı, kazancı bulunmayanlar.
Türkçe Sözlük
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
23 Ocak 2016       Mesaj #3
Safi - avatarı
SMD MiSiM
MUHTAÇ sıf. (ar. ihtiyac'dan muhtaç).
1. Bir şeye muhtaç, çok gereksinim duyduğu bir şeyden yoksun olan kimse için kullanılır: Bir dilim ekmeğe muhtaç. Hiçbir şeye muhtaç değilim. Bu çocuk sevgiye muhtaç.
2. Birini muhtaç etmek, bir kimseyi, gereksinim duyduğu bir şeyi başka birisinden sağlamak zorunda bırakmak ya da gereksinim duyduğu bir şeyden yoksun bırakmak: istediğim parayı vermeyip beni onlara muhtaç ettiniz. Birini bir dilim ekmeğe muhtaç etmek. || Muhtaç olmak, bir şeye gereksinme duymak.

♦ sıf. ve a. Yoksul, fakir: Muhtaçlara yardım kampanyası açmak. Muhtaç birine yardım etmek.

—Esk. Muhtac-ı beyan, açıklanması gereken. || Muhtac-ı himaye, koruma gerektiren. || Muhtac-ı himmet, yardıma muhtaç. || Muhtac-ı izah, açıklama gerektiren. || Muhtac-ı muavenet, yardım edilmesi gereken. || Muhtac-ı mülahaza, üzerinde düşünülmesi gereken: "Buradan beyaz, küçük, pembe tırnaklı, mavi damarlı bir çift elin geçtiği muhtac-ı mülahaza değildi" (H. Z. Uşaklıgil). || Muhtac-ı sadaka, sadakaya ihtiyacı olan. || Muhtac-ı tarif, tanımlanması gereken.

Kaynak: Büyük Larousse