Arama

Tümsek Nedir?

Güncelleme: 4 Eylül 2015 Gösterim: 3.826 Cevap: 1
MaRCeLLCaT - avatarı
MaRCeLLCaT
Ziyaretçi
12 Haziran 2009       Mesaj #1
MaRCeLLCaT - avatarı
Ziyaretçi
tümsek -ği
isim
1 . Küçük tepe, tüm (II), tümbek:
Sponsorlu Bağlantılar
"Sazlarla, kamışlarla örtülü bir tümseği atladım. Kıyıdayım."- O. V. Kanık.
2 . Çıkıntılı yer, kabarıklık, şişkinlik:
"Bu uzun hayalden birdenbire önümde bir tümsek beni uyandırdı."- H. E. Adıvar.
X-Sözlük Konusu: ne demek anlamı tanımı.
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
4 Eylül 2015       Mesaj #2
Safi - avatarı
SMD MiSiM
TÜMSEK a.
1. Düz bir yüzey üzerindeki yüksekçe yer, tepecik: Ovada birkaç küçük tümsekten başka hiçbir arıza yoktu.
Sponsorlu Bağlantılar
2. Şişkinlik, kabarıklık.

—Anat. Çeşitli çıkıntı ve yükseltilere verilen ad. || Cinsel tümsek, erkekte erbezine, kadında yumurtalığa dönüşecek olan embriyon organı.

—Dağc. Bir dağın yamacında kayalık çıkıntı.

—Denizbil. Mercan tümseği, mercanların oluşturduğu, sert bir substratum üzerinde bulunan ya da kumlu dip üzerinde yükselen elips biçiminde ve sarp yamaçlı kabartı. (Mercan tümsekleri önemli boyutlara ulaşır: genişliği 5-15 m, yüksekliği 3-10 m; uzunluğu 10-30 m.)

—Dişe. cerr. Azı dişlerinin üst yüzlerindeki piramidal küt çıkıntı. (Tümsekler oluk- çuklarla birbirinden ayrılmıştır.)

—Nöroanat. iç kapsül tümseği, talamusun ön kutbuyla pallidumun ucu arasındaki iç kapsülün orta kısmı. || Nasırlı asim tümseği, nasırlı cismin ön bölümünü oluşturan kısım.

—Tuzc, ve Balıkç. Tuzla veya istiridye havuzlarını birbirinden ayıran ekili veya ekili olmayan yüksekçe arazi parçası.

♦ sıf.
1. Tepeyi andıran, şişkin, kabarık: Tümsek yer
2. DlŞBÜKEY'in eşanlamlısı.

—Çoc. hekim. Tümsek alın, doğuştan frengide görülen, ortası dik çıkıntılı alın. || Tümsek göğüs ya da kuş göğsü, raşitizmde görülen ve göğüskemiğinin öne doğru çıkık, kaburgaların yandan basıklığıyla belirgin göğüs kafesi.

Kaynak: Büyük Larousse