Arama

Protagonist Nedir?

Güncelleme: 10 Eylül 2009 Gösterim: 2.488 Cevap: 0
ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
10 Eylül 2009       Mesaj #1
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Protagonist
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar

Protagonist (Yunanca πρωταγωνιστής, protagonistés, Ana -veya ilk- hareket eden, πρώτος, prótos
ilk ve άγω, ágo "harekete geçiyorum, hareket ediyorum, yönetiyorum" kelimelerinden türemiştir), birinci şahıs ya da eksen karakter olarak da bilinir. Genellikle, bir problemi çözmekle uğraşır, zıt güçlerle mücadele eder, çatışmayı yaratır ve olayı ileriye doğru hareket ettirir.
Yunan tragedyasında ilk, ana rolü candlandıran kişiye verilen isimdir. İkinci ve üçüncü Başrol anlamında kullanılan terimler ise "Deuteragonist" ve "Tritagonist"tir.
Günümüzde "Protagonist" denilince, edebiyat ve filmlerdeki başrol oyuncusu; bir romanın, anlatının veya diğer bir edebî ya da filmsel yapıtın kahramanı anlaşılır. Yani çok genel anlamıyla protagonist, bir olay ya da olaylar dizisinin ana icracısı olarak tanımlanabilir. Protagonistin, yapıtın başlığındaki figürle birebir aynı olması gerekli olmasa da pratikte bu, sık karşılaşılan bir durumdur.
Bir protagonistin karşı oyuncusu da Antagonist (Yunancı: ανταγωνιστής, antagonistís kelime anlamıyla "-e karşı hareket eden") olarak adlandırılır.

X-Sözlük Konusu: ne demek anlamı tanımı.
Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!